[TYLKO U NAS] M. Jurek: Polska musi powiedzieć bardzo jasno, że chce pozostać przy walucie narodowej

Jesteśmy niewątpliwie pod presją trendu, który zmierza do tego, aby dokonać zaboru suwerennych kompetencji państw, np. żeby odebrać państwom walutę. […] Dlatego Polska musi powiedzieć bardzo jasno, że chce pozostać przy obecnej walucie narodowej mówił we wtorkowym programie „Polski punkt widzenia” prezes Prawicy RP Marek Jurek.

1 maja minęło 14 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ważnym momentem w procesie przyłączenia się naszego państwa do Wspólnoty było referendum akcesyjne, gdzie ponad 77 proc. uprawnionych do głosu Polaków opowiedziało się „za” członkostwem w UE.

Jak stwierdził Marek Jurek w Telewizji Trwam, na ocenę tego, czy włączenie się Polski do Wspólnoty było korzystne dla naszego kraju, składa się wiele czynników.

Widać dwa procesy. Z jednej strony jesteśmy w jakiś sposób w centrum wydarzeń europejskich. Przede wszystkim biorąc pod uwagę to, że jesteśmy krajem środkowoeuropejskim, jesteśmy tam, gdzie są inni nasi ważni partnerzy, tj. kraje Trójkąta Wyszehradzkiego czy państwa bałtyckie. Z drugiej strony jesteśmy niewątpliwie pod presją trendu, który zmierza do tego, aby dokonać zaboru suwerennych kompetencji państw, np. żeby odebrać państwom walutę – zauważył poseł do Parlamentu Europejskiego.

Od momentu wstąpienia Polski do Wspólnoty, Unia Europejska musiała zmierzyć się z dwoma poważnymi kryzysami – bankowym (2008 rok) oraz migracyjnym.

Oba przetrwaliśmy dzięki polskiej opinii publicznej i dodatkowo, dzięki temu, że zachowaliśmy walutę. Mamy złotówkę, która zapewniła nam utrzymanie się na rynkach eksportowych, ponieważ kurs złotego gwarantował to, że polskie towary pozostały atrakcyjne i konkurencyjne. Widzieliśmy przed naszą akcesją kryzys tzw. argentyński, potem rosyjski, czy ten dotyczący południa Europy i bronimy się właśnie tym, że mamy walutę narodową. To kolejne takie zadanie na najbliższe lata, choć presja na wprowadzenie euro w naszym kraju jest dość duża. Dlatego Polska musi powiedzieć bardzo jasno, że chce pozostać przy obecnej walucie – podkreślił prezes Prawicy RP.

Całość rozmowy z udziałem Marka Jurka można zobaczyć [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl