UE przekazała do WTO listę ze środkami odwetowymi wobec USA

Unia Europejska przekazała do Światowej Organizacji Handlu (WTO) listę produktów amerykańskich, które ma zamiar objąć dodatkowymi cłami, jeśli Stany Zjednoczone faktycznie zastosują podwyższone cła na stal i aluminium z Europy.

To kolejny krok będący reakcją na wprowadzenie przez USA w marcu 25-procentowego cła na stal i 10-procentowego na aluminium. Waszyngton wprawdzie zwolnił Unię Europejską z dodatkowych opłat, jednak tymczasowo do 1 maja; następnie przedłużono to wyłączenie do 1 czerwca. UE chce stałego wyłączenia.

Złożona w piątek notyfikacja zawiera listę produktów, które mogą w przyszłości być objęte dodatkowymi cłami importowymi. Z komunikatu Komisji Europejskiej wynika, że ma być to kompensacja za wprowadzenie ceł przez Amerykanów.

Źródło z KE, z którym rozmawiała PAP, wyjaśnia, że to kolejny formalny krok w procedurze, który UE musiała podjąć najpóźniej w piątek. Informacja przekazana do WTO nie oznacza, że europejskie cła wejdą w życie.

„Nie wiemy, co zdarzy się 1 czerwca. Jeśli miałyby wejść w życie stawki celne na stal i aluminium, to jesteśmy na to przygotowani” – podkreślił rozmówca PAP.

Przygotowane jeszcze w marcu środki odwetowe na wypadek wprowadzenia przez USA dodatkowych ceł na import stali i aluminium z UE obejmują takie amerykańskie produkty jak bourbon, masło orzechowe, sok pomarańczowy, produkty stalowe, rolnicze oraz przemysłowe. Ich wartość to blisko 3 mld euro.

„Procedura idzie do przodu, a decyzja polityczna będzie zależała najpierw od tego, co zrobią USA” – zastrzegło źródło w KE.

Bruksela obawia się, że zmniejszenie importu stali przez USA (chodzi nawet o 15 mln ton) może spowodować skierowanie jej strumienia do UE.

W środę sprawa była omawiana na nieformalnej kolacji liderów unijnych w Sofii. W czwartek szef KE zaproponował Waszyngtonowi liberalizację określonych obszarów handlu z USA, m.in. dotyczących gazu LNG czy eksportu amerykańskich samochodów osobowych, które teraz są objęte ponad 10-procentowym cłem w UE.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl