Spotkanie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej

W Brukseli trwa spotkanie unijnych ministrów do spraw rolnictwa. Polskę reprezentuje szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi  Krzysztof Jurgiel.

Ministrowie w trakcie debaty rozmawiali m.in. o stosowaniu podwójnych standardów w produkcji żywności dla bogatszych i biedniejszych państw Unii Europejskiej. Wniosek Słowacji i Węgier w tej sprawie poparła także Warszawa.

– Komisja Europejska powinna odnieść się do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 2013 roku, która wskazywała na możliwość wystąpienia tego typu przypadków podwójnej, jakości żywności – podkreśla Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Polska poparła także wniosek do Komisji Europejskiej by ta zajęła się przypadkami nieuczciwej konkurencji na rynku rolnym.

– Popieramy ten wniosek i postulujemy by na forum Unii Europejskiej było to prawnie rozwiązane. Wnioskujący wskazali na 32 przypadki nieuczciwej konkurencji, które powinny być wyeliminowane w wyniku legislacji – dodaje minister rolnictwa.

Minister Krzysztof Jurgiel przyjechał do Brukseli z wnioskiem o kolejny pakiet pomocy dla naszych producentów jabłek i gruszek, którzy ponoszą straty przez wprowadzone przez Rosję embargo.

– Składamy wniosek o podniesienie kwoty wycofania do około 290 tys. ton i będziemy wskazywali na to, że cena jabłek spadała o około 10/15 proc. w stosunku do roku ubiegłego i to jest powód by komisja mogła podjąć interwencję – akcentuje szef resortu rolnictwa.

Ministrowie dyskutowali ponadto o potrzebie reformy unijnego wsparcia dla rolników. Polska postuluje by otrzymywali oni równe dopłaty w całej unii do hektara.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl