fot. PAP/Wojtek Jargiło

Mieszkańcy strefy nadgranicznej pomagają żołnierzom i składają życzenia

Mieszkańcy strefy nadgranicznej pomagają stacjonującym tam żołnierzom m.in. dostarczając drewno na opał i przynosząc ciepłe posiłki; niektórzy z nich odwiedzili już pełniących służbę i złożyli im świąteczne życzenia. „Najważniejsze, że mimo trudnych warunków się nie załamują” – mówią PAP mieszkańcy.

Kolejna grupa dziennikarzy wjechała do strefy nadgranicznej. Wizyta odbyła się w rejonie placówki SG w Kuźnicy, gdzie 16 listopada doszło do zmasowanej próby siłowego przekroczenia granicy. Rejon przejścia granicznego próbowały wtedy forsować setki migrantów, którzy rzucali w polskich funkcjonariuszy m.in. kamieniami.

Mieszkańcy strefy nadgranicznej, z którymi rozmawiał dziennikarz PAP zwracali uwagę, że mimo niepewnej sytuacji czują się bezpiecznie. Część z nich pomaga stacjonującym przy granicy żołnierzom, niektórzy dostarczają im żywność i drewno na opał. Składają także świąteczne życzenia.

Jedną z takich osób jest Bogdan Garkowski, którego pole sąsiaduje z granicą. Garkowski w rozmowie z PAP zaznaczył, że przez trzy miesiące, każdego dnia odwiedzał posterunki na granicy i rozmawiał z żołnierzami. Pomagał też wojskowym – naostrzył siekierę, dostarczał drewno na opał. O pomoc dla żołnierzy prosił także znajomych czy wójta.

„Dzisiaj ich odwiedziłem i złożyłem im życzenia. Najważniejsze, że są w dobrym nastroju, że mimo, iż są w takich warunkach, stoją tam całą noc i patrzą w dzicz to się nie załamują” – powiedział. Dodał, że dzięki służbom mieszkańcy czują się bezpieczniej.

O tym, że mieszkańcy wspierają stacjonujących na granicy żołnierzy i funkcjonariuszy nie tylko w czasie przedświątecznym mówili także inni mieszkańcy, z którymi PAP rozmawiał w Kuźnicy.

„Ludzie im pomagają. Przynoszą napoje, ciepłe jedzenie” – powiedział mieszkający w Kuźnicy pan Józef.

Dodał, że choć sytuacja wygląda dobrze, tegoroczne święta będą trochę inne niż w poprzednich latach bo tym, którzy na co dzień mieszkają w innych miejscach kraju trudniej będzie dojechać.

Inni mieszkańcy – choć podkreślają, że czują się bezpiecznie – zwracają uwagę na niepewną sytuację w pobliżu granicy.

„Te święta trochę będą się różniły, bo jednak jest ten lęk przed tym, że może coś się stać” – mówią.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG może zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w tym dziennikarzy.

Zgodnie z zasadami obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią, redakcje mailowo zgłaszają chęć uczestniczenia w wizycie. Warunki do organizowania wizyty zapewnia Straż Graniczna. SG ustala termin trwania oraz szczegóły trasy, jaką przemieszczają się uczestnicy wyjazdu w pasie granicznym – biorąc pod uwagę sytuację na granicy i bezpieczeństwo uczestników.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl