fot. PAP/Paweł Supernak

Białoruś: w Grodnie obchody Dnia Polonii i Polaków organizowane przez ZPB

Z udziałem ministra Adama Kwiatkowskiego odbywają się w sobotę w Grodnie uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. „Święta majowe to dni ważne i święte dla każdego Polaka” – uznała szefowa organizującego je Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

„Jesteśmy tutaj, jak zawsze na początku maja, by świętować jakże ważne dla nas dni, jakże ważne dla nas święto” – powiedział w sobotę w Grodnie minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, odpowiedzialny za sprawy Polonii i Polaków za granicą.

Jak podkreślił, Święto Konstytucji, Dzień Flagi, Dzień Polonii i Polaków za Granicą Polska chce obchodzić nie tylko w Warszawie, w kraju, ale „z rodakami na całym świecie”. Minister przekazał zebranym pozdrowienia i życzenia od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„Jesteście częścią naszej narodowej wspólnoty” – podkreślił Kwiatkowski, zwracając się do zgromadzonych na dziedzińcu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi.

W uroczystościach wzięli udział goście z Polski, w tym senator Andrzej Pająk, polscy dyplomaci z Białorusi, w tym ambasador RP Artur Michalski i konsul generalny w Grodnie Jarosław Książek.

W czasie spotkania odczytano skierowany do Polaków na Białorusi list marszałka Stanisława Karczewskiego. Anna Kietlińska z białostockiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” odczytała skierowany do uczestników uroczystości list prezesa tej organizacji Dariusza Piotra Bonisławskiego.

„Bardzo się cieszymy, że po raz kolejny odwiedził nas pan minister Adam Kwiatkowski” – powiedziała Borys w rozmowie z PAP.

„Przede wszystkim jest to pokazanie ważności sprawy Polaków na Białorusi” – dodała.

Andżelika Borys powiedziała, że sobotnie święto „jest to tradycyjna impreza, którą ZPB organizuje od blisko 30 lat”.

„To oddanie hołdu RP, pokazanie przynależności do narodu polskiego przez podkreślenie wagi dni świętych dla każdego Polaka, takich jak Święto Konstytucji i Święto Flagi” – podkreśliła Borys. Dodała, że na uroczystości przyjechali prezesi i przedstawiciele ZPB (który jest największą organizacją Polską na Białorusi – PAP), chociaż sobota 11 kwietnia jest na Białorusi pracująca.

W czasie obchodów w Grodnie odbywają się występy związanych z ZPB zespołów młodzieżowych.

Po ich zakończeniu minister Kwiatkowski wraz z delegacją oraz dyplomaci i przedstawiciele ZPB udadzą się na Cmentarz Garnizonowy w Grodnie, by złożyć wieńce pod Krzyżem Katyńskim.

Następnie na Nowym Zamku w Grodnie odbędzie się organizowany przez Konsulat Generalny RP koncert moniuszkowski w wykonaniu Filharmonii Kameralnej z Łomży oraz Kapeli Grodzieńskiej.

Goście wezmą również udział w wydanym przez konsula grodzieńskiego przyjęciu na cześć świąt narodowych.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 r. „w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach”.

Minister Adam Kwiatkowski będzie przebywał na Białorusi do poniedziałku. W tym czasie będzie spotykał się z przedstawicielami mniejszości polskiej, odwiedzi miejsca pamięci na Grodzieńszczyźnie i w obwodzie mińskim. Odbędzie również spotkania z władzami różnego szczebla, w czasie których, jak powiedział PAP, poruszy kwestie dotyczące sytuacji Polaków na Białorus. M.in. będzie zabiegać o przyjęcie wszystkich chętnych pierwszoklasistów do szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku w nadchodzącym roku szkolnym.

PAP/RIRM

drukuj