[TYLKO U NAS] A. Kwiatkowski: Po raz pierwszy w historii prezydent RP będzie przewodniczył obradom RB ONZ

Po raz pierwszy w historii Polski prezydent będzie przewodniczył obradom Rady Bezpieczeństwa. (…) Dotyczyć będą one bezpieczeństwa i utrzymania międzynarodowego pokoju – powiedział we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Adam Kwiatkowski. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odniósł się do zbliżającej się wizyty Andrzeja Dudy w USA.

Prezydent Andrzej Duda jutro rozpocznie oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jak zaznaczył Adam Kwiatkowski, będzie się ona koncentrować „wokół dwóch głównych wydarzeń” – udziale prezydenta w otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz spotkaniu ze środowiskami Polonijnymi w Chicago.

– Po raz pierwszy w historii polski prezydent będzie przewodniczył obradom Rady Bezpieczeństwa. Maj to miesiąc, w którym Polska przewodniczy RB ONZ i (czwartkowe – red.) rozmowy będą poświęcone międzynarodowemu pokojowi – utrzymaniu go – oraz bezpieczeństwu. (…) Drugi najważniejszy punkt to sobota, czyli spotkanie ze środowiskami polonijnymi, z naszymi rodakami, którzy mieszkają w Chicago i w aglomeracji chicagowskiej. Można powiedzieć, że to drugie – po Warszawie – polskie skupisko na świecie. Jestem przekonany, że to będzie taki polski dzień w Chicago, w którym prezydent spotka się z Polonią w bardzo prestiżowym miejscu – w Millennium Park. To moment, w którym Andrzej Duda będzie wręczał odznaczenia państwowe. Razem z małżonką będą również wręczali symboliczne dyplomy dla polskich szkół w tej aglomeracji – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Andrzej Duda wśród głównych aspektów jego prezydentury wymieniał troskę o Polonię, którą obecnie wyraża m.in. poprzez wizyty poza granicami kraju. Powołane zostało również biuro ds. kontaktów z Polonią i Polakami za granicą.

– To są decyzje, które prezydent Andrzej Duda podjął, kiedy rozpoczynał swoją misję. Kiedy składał przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, mówił o tym, żeby budować wspólnotę mieszkańców Polski, ale również chce, by ta wspólnota była budowana wspólnie z tymi, którzy mieszkają poza krajem. Właściwie od samych wyborów Polacy mieszkający w Chicago, zadawali pytanie, kiedy prezydent do nich przyjedzie, zapraszali. Andrzej Duda postanowił, że to będzie najważniejsze spotkanie polonijne w roku stulecia odzyskania niepodległości. Myślę, że to jest też ten moment, w którym wszyscy możemy pokazać Amerykanom, że Polaków jest bardzo wiele, że chcemy wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości i zależy nam, żeby to spotkanie i te chwile, które nas czekają, były takimi wydarzeniami, które pozostaną w pamięci nie tylko nas, Polaków, ale samego miasta Chicago – mówił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Adam Kwiatkowski zaznaczył również, że po raz pierwszy w historii Andrzej Duda „odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej na Manhattanie i tam będzie mógł spotkać się z weteranami z czasów II wojny światowej, którzy żyją i nadal dają świadectwo swojej drogi”.

– Oni wierzyli, że to jest droga do wolnej Polski, a oni do tej wolnej Polski nie wrócili. Część z nich mieszka właśnie w USA i aktywnie działa w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej. To kolejne takie miejsce na mapie świata, gdzie mamy do czynienia z polskimi skarbami, z olbrzymim archiwum, ale też z wieloma cennymi pamiątkami, które przypominają nam o ważnych wydarzeniach z naszej przeszłości. Jutro prezydent będzie też w Jersey City. Będzie tam po raz drugi. (…) Myślę, że to, co dzisiaj jest dla nas wszystkich najważniejsze, to uszanowanie Pomnika Katyńskiego, uszanowanie tych wszystkich, którzy o niego dbają. (…) Głęboko wierzymy, że rozmowy, które zostały rozpoczęte (ws. Pomnika Katyńskiego – red.), że one dają szansę i nadzieję na to, że pomnik będzie uszanowany i że będzie stał w godnym miejscu w Jersey City – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Adamem Kwiatkowskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl