Prezydent Polski spotka się z Donaldem Tuskiem

Prezydent Andrzej Duda będzie dziś rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Spotkanie odbędzie się w ramach dwudniowej wizyty polskiego prezydenta w Brukseli.

Wizyta polskiego prezydenta w Brukseli jest elementem szerszej ofensywy podejmowanej na rzecz sukcesu lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Jeszcze przed wylotem do stolicy Belgii prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił na konferencji prasowej, że spotkanie z Donaldem Tuskiem nie ma charakteru interwencyjnego w związku z napięciem na linii KE-Polska. Ma dotyczyć wyzwań jakie stoją przed UE w bieżącym roku i mogą zagrozić jedności europejskiej.

– Chodzi głównie o problem imigrantów i z tym związanym kryzysem strefy Schengen, z potencjalnym kryzysem Unii Energetycznej (w związku z planami budowy gazociągu Nord Stream 2), potencjalnym kryzysem w ogóle instytucji Rady Europy przy ewentualnym negatywnym wyniku referendum brytyjskiego co do członkostwa w Unii Europejskiej i kryzysem geopolitycznym. Te wszystkie cztery kryzysy w poważny sposób nadwyrężają dzisiaj spójność Europy i pan przewodniczący Tusk jest tą osobą, która w ramach państw członkowskich Unii musi poszukać kompromisów, żeby na te cztery kryzysy Europa była w stanie jednolicie, wspólnie odpowiedzieć. Polski głos jest bardzo ważny. Ten polski głos pan prezydent będzie w Brukseli prezentował  jednocześnie z ważnym przesłaniem, że Europy dzisiaj nie stać na kolejny kryzys polityczny, który byłby wywołany jakąś formą napięcia w relacjach pomiędzy instytucjami europejskimi a Polską, bo kto dzisiaj osłabia Polskę, osłabia Europę – wyjaśnił Krzysztof Szczerski.  

Oprócz rozmów w cztery oczy, będzie też spotkanie delegacji w szerszym gronie. Zasadnicza część wizyty Andrzeja Dudy w Brukseli odbywa się w ramach NATO. W Kwaterze Głównej sojuszu prezydent spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Następnie uda się do Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy w Mons, gdzie spotka się z naczelnym dowódcą sił NATO gen. Philipem Breedlove’em.

Tematem spotkań będzie szczyt NATO w W-wie, który jak powiedział minister Szczerski, ma być szczytem „decyzyjnym”, po którym m.in. Polacy będą mogli powiedzieć, że czują się bezpieczniejsi, wzmocnieni obecnością NATO.


RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl