Trwa wizyta pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w piątek wieczorem, miejscowego czasu, bazę Gwardii Narodowej Illinois. Spotkał się z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia i rozmawiał o pogłębieniu współpracy między Gwardią Narodową, a Wojskami Obrony Terytorialnej.

Współpraca pomiędzy polską armią, a Gwardią Narodową stanu Illinois trwa nieprzerwanie od 25 lat. Jak zaznaczył prezydent Andrzej Duda, współpraca ta przyczyniła się do zacieśnienia więzi, które ostatecznie wprowadziły nasz kraj do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Późniejsza wspólna służba polskich i amerykańskich żołnierzy z Gwardii Narodowej w Iraku, w Afganistanie, w Czadzie, w Bośni, w Kosowie przyczyniła się do zacieśnienia tych więzi, przyczyniła się do wzajemnego poznania się od strony interoperacyjnej. A wspólna służba to także wiele przyjaźni i budowanie zaufania do Polaków, którzy służyli razem z Amerykanami, którzy jak dziś słyszałem od amerykańskich oficerów są świetnymi żołnierzami – powiedział prezydent RP.

Andrzej Duda dodał, że współpraca pomiędzy Polską i USA jest bardzo cenna.

– Rozmawiamy właśnie o pogłębianiu tej współpracy, rozmawiamy o wspólnych szkoleniach. Nasi żołnierze wiele się nauczyli od swoich amerykańskich kolegów. Amerykanie pomagali nam w zabezpieczeniu Euro 2012, szczytu NATO w Warszawie. Ta współpraca, która toczy się na wielu polach jest niezwykle cenna i za to dzisiaj także miałem okazje tutaj panom generałom z Gwardii Narodowej ze Stanów Zjednoczonych Illinois bardzo serdecznie podziękować – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda wspomniał również o tym, że w Polsce budowana jest formacja Wojsk Obrony Terytorialnej, która ma być w pewnym sensie odpowiednikiem amerykańskiej Gwardii Narodowej.

Dziś prezydent przy okazji wizyty w Chicago będzie gościem Radia Maryja i telewizji Trwam. Początek specjalnego wywiadu o godzinie 19.00.

TV Trwam News/RIRM

drukuj