K. Łapiński: pytania ws. referendum konstytucyjnego będą znane dużo wcześniej

Pytania do zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum ws. zmian w konstytucji będą znane dużo wcześniej; można sobie wyobrazić, że będzie to 10 pytań, odpowiedzi na nie będą pewnym kierunkiem, nad którym potem będą mogli pracować prawnicy – podkreślił Krzysztof Łapiński (PiS).

Łapiński, który od czwartku będzie pełnił funkcję rzecznika prasowego prezydenta, był pytany w radiu RMF FM o to, jakie mają być pytania w referendum ws. konstytucji zapowiedzianym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

„Te pytania po pierwsze będą znane dużo wcześniej. Można sobie wyobrazić, że będzie to nazwijmy to w cudzysłowie w pewnym sensie dekalog konstytucyjny. Czyli to będzie 10 pytań, ale to jest kwestia dyskusyjna” – podkreślił polityk.

„Do tej pory jak uchwalano konstytucję, to pracowali nad nią prawnicy, pracowali posłowie i potem naród dostawał dokument, który prezydent łaskawie mógł przyjąć lub odrzucić. A teraz pan prezydent chce pokazać i odwrócić troszeczkę sytuację. Powiedzieć najpierw: jeśli Polacy, moi rodacy uważacie, że konstytucja powinna być zmieniona, to najpierw wypowiedzcie się w referendum, w jakich kwestiach, a ja jako prezydent zaproponuję ilość pytań” – mówił Łapiński.

Na pytanie czy nie będzie to prosty sondaż, w którym odpowiedzi nie będą wiążące Łapiński odparł: „Ależ oczywiście, ale taka odpowiedź będzie pewnym kierunkiem, nad którym potem będą mogli pracować prawnicy”.

Na pytanie, czy w referendum powinno paść pytanie o sprawę euro odparł: „Powinno jakieś paść pytanie ogólne dotyczące, czy w konstytucji powinny być zapisane pewne kwestie dotyczące naszego członkowska w Unii Europejskiej”.

„W kontekście naszych relacji z UE mógłby to być jeden z tematów” – dodał Łapiński.

PAP/RIRM

drukuj