fot. Tomasz Strąg

Minister A. Kwiatkowski będzie uczestniczył w obchodach 76. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej na Ukrainie

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski rozpoczął dziś kilkudniową wizytę na Ukrainie. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta będzie uczestniczył w obchodach 76. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej.

Prezydencki minister odwiedzi też łucki okręg konsularny w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Minister spotka się z konsulem generalnym RP we Lwowie. Następnie Adam Kwiatkowski będzie uczestniczył we Mszy św. w intencji ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej.

– Dzisiaj we Lwowie rozpoczynają się obchody 76. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej. Rozpoczną się od Mszy św. we lwowskiej katedrze tak, jak co roku – to pierwszy dzień. Drugi dzień już w samej Hucie Pieniackiej. Tam modlitwa ekumeniczna, złożenie kwiatów i przede wszystkim będę miał zaszczyt odczytać list, który prezydent Andrzej Duda skierował do uczestników tej uroczystości. To ważne, żeby pamiętać o naszych rodakach, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami – mówił Adam Kwiatkowski.

Do zbrodni w zamieszkałej przez ludność polską wsi Huta Pieniacka doszło 28 lutego 1944 r. Dokonali jej ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS. Według szacunków IPN, zginęło wówczas ok. 850 osób.

RIRM

drukuj