fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prezydencki minister A. Kwiatkowski zakończy dziś wizytę na Ukrainie

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski zakończy dziś kilkudniową wizytę na Ukrainie. W ostatnim dniu odwiedzi dom rodziny polskiej w Maniewiczach, a w Sokole spotka się z panią Aleksandrą Wasejko.

Przed południem sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP uda się do miejscowości Maniewicze. Tam odwiedzi dom rodziny polskiej i przekaże paczki.

W planie jest także wizyta w miejscowości Sokół. Minister Adam Kwiatkowski spotka się tam z panią Aleksandrą Wasejko, której rodzina była zaangażowana w ratowanie Polaków na Wołyniu w 1943 roku.

– Pani Wasejko jest odznaczona medalem Virtus et Fraternitas przez pana prezydenta Andrzeja Dudę. To pierwsza osoba, która została nim odznaczona. Jej rodzice ratowali i pomagali Polakom na Wołyniu, a kiedy ona sama miała 6 lat – urodziła się tuż po wojnie – jej ojciec kazał jej te miejsca, gdzie leżą Polacy, wziąć pod opiekę, co też czyniła przez kilkadziesiąt lat. Potem pomagała w odnalezieniu tych grobów polskim archeologom. To groby Polaków pomordowanych w Woli Ostrowieckiej i Ostrówkach. Tam też będziemy składać kwiaty – powiedział Adam Kwiatkowski.

Wizyta prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego na Ukrainie odbywa się w ramach Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie. Patronat nad tą inicjatywą sprawuje para prezydencka.

RIRM

drukuj