fot. PAP/Darek Delmanowicz

Min. A. Kwiatkowski weźmie udział w obchodach 77. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski weźmie udział w obchodach 77. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej. Uroczystości zainauguruje dziś wieczorna Msza św. w intencji ofiar, sprawowana w Katedrze Lwowskiej p.w. Wniebowzięcia NMP.

Jutro uroczystości przeniosą się do Huty Pieniackiej. Tam minister Adam Kwiatkowski będzie uczestniczył w nabożeństwie i modlitwie ekumenicznej. Odczyta też list od prezydenta Andrzeja Dudy. W planie jest również złożenie kwiatów przed pomnikiem pomordowanych.

Minister Adam Kwiatkowski mówi o tym, jak ważna jest pamięć o Polakach, którzy zostali brutalnie zamordowani w Hucie Pieniackiej.

– 77 lat temu mieszkańcy tej miejscowości zostali zabici za to, że byli Polakami, że podtrzymywali tę polskość, czyli za niewinność. Pamiętamy o tej brutalnej zbrodni  i o tych, którzy zginęli. Pamiętamy o nich zarówno w modlitwie, jak i poprzez wspomnienia. To są nasi bohaterowie. W nocy zaatakowano tę wieś i zabijano ludzi po kolei, bez względu na ich wiek – przypomina Adam Kwiatkowski.

Do zbrodni w zamieszkałej przez Polaków wsi Huta Pieniacka doszło 28 lutego 1944 roku. Dokonali jej ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS.

IPN szacuje, że w zbrodni zginęło około 850 osób.

RIRM

drukuj