fot. adamkwiatkowski.pl

Minister Kwiatkowski rozpoczął wizytę w Wlk. Brytanii

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski rozpoczął dziś wizytę w Wielkiej Brytanii. Program obejmuje m.in. spotkania z weteranami II wojny światowej, a także odwiedziny szkoły sobotniej w Londynie i spotkanie z polską społecznością w Birmingham.

Na początku trzydniowej wizyty szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, który jest też odpowiedzialny za biuro kontaktów z Polonią i Polakami za granicą, złożył kwiaty pod tablicami w kościele św. Andrzeja Boboli w zachodnim Londynie, poświęconymi pamięci prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i kapelana rodzin katyńskich księdza Bronisława Gostomskiego, którzy zginęli w kwietniu 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Kwiatkowski odwiedził także w domach dwóch weteranów – prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego i byłego lotnika Mieczysława Stachiewicza oraz byłego żołnierza 1 Dywizji Pancernej Zbigniewa Makowieckiego – którzy w tym roku skończą 100 lat.

W sobotę minister weźmie udział w czwartej edycji Konkursu Piosenki Patriotycznej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Polskiej Szkole Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej w Londynie, gdzie wręczy uczestnikom prezenty od pary prezydenckiej oraz przekaże egzemplarz „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które zostało wybrane jako lektura na Narodowe Czytanie 2017 roku. Po południu spotka się także z przedstawicielami Komitetu Koordynującego Obchody 100-lecia Niepodległości w Wielkiej Brytanii i odwiedzi polską parafię w Coventry.

W niedzielę Kwiatkowski odwiedzi polską parafię w Birmingham, która obchodzi w tym roku 70-lecie, i spotka się w budynku Polskiego Centrum Katolickiego z polską społecznością w West Midlands.

PAP/RIRM

drukuj