fot. PAP/Jacek Turczyk

[TYLKO U NAS] A. Kwiatkowski: Będziemy dążyć do wyjaśnienia zbrodni w Hucie Pieniackiej

Będziemy pamiętać o Hucie Pieniackiej i dążyć do tego, żeby tą trudną historię wyjaśnić. Na tej prawdzie będziemy budować dobre relacje z naszymi sąsiadami z Ukrainy – powiedział w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Minister Adam Kwiatkowski przebywa z wizytą na Ukrainie, gdzie wziął udział w obchodach 76. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej.

– 76 lat temu Huta Pieniacka została zgładzona. Nasi rodacy zostali zabici tylko dlatego, że byli Polakami. Dzięki Stowarzyszeniu Huta Pieniacka, dzięki działaniom – można powiedzieć – rodziny złożonej z tych, którzy ocaleli, pamięć o tej zbrodni trwa i trwać będzie zawsze. (…) Będziemy pamiętać i dążyć do tego, żeby tą trudną historię wyjaśnić. Na tej prawdzie będziemy budować dobre relacje z naszymi sąsiadami z Ukrainy – zaznaczył gość Radia Maryja.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP przesłał podziękowania i wyrazy wdzięczności najmłodszym i najstarszym Polakom mieszkającym na Ukrainie, „bo spotykamy na swojej drodze tych, którzy w swoim długim życiu przeżywali bardzo trudne momenty, (…) ale też młodszych, którzy urodzili się w innych czasach”.

– Oni normalnie mogą chodzić do kościoła, uczyć się polskiego. Oni są dumni ze swoich polskich korzeni. Jutro będziemy mogli spotkać się z wyjątkową osobą, panią Aleksandrą Wasejko, popularnie zwaną „Babcią Szurą”, która opiekowała się grobami Polaków zamordowanych na Wołyniu. A wcześniej jej rodzina służyła pomocą tym Polakom. Pojedziemy do niej, do osoby odznaczonej przez prezydenta Andrzeja Dudę medalem Virtus et Fraternitas. Chcemy jej jeszcze raz podziękować – powiedział minister Adam Kwiatkowski.

Polityk wskazał, że „nasi rodacy żyją tu, poza granicami Polski, ale żyją w miejscach, w których mieszkali od wieków”.

– Akcja, którą realizujemy, to kolejne miejscowości, do których dojeżdżamy właśnie po to, by przekazać pozdrowienia, słowa prezydenta i pokazać, że jesteśmy wspólnotą. To są słowa, które Andrzej Duda wypowiadał w polskim parlamencie, ślubując i obejmując urząd prezydenta. Ta akcja jest dopełnieniem tych słów – zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Cała rozmowa z ministrem Adamem Kwiatkowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj