fot. ipn.gov.pl

[TYLKO U NAS] Min. A. Kwiatkowski: Relacje polsko-ukraińskie można budować na bohaterach ratujących Polaków podczas rzezi wołyńskiej

Musimy mówić o obywatelach Ukrainy, którzy podczas rzezi wołyńskiej zachowywali się godnie, którzy wyciągali rękę do swoich sąsiadów, chronili ich i za to ginęli. Należy ich pokazywać. To też bohaterowie naszej historii. Na nich można budować dzisiejsze relacje polsko-ukraińskie – powiedział Adam Kwiatkowski, minister w Kancelarii Prezydenta RP, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W niedzielę przypada 77. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej dokonanej przez nacjonalistów z Ukraińskiej Powstańczej Armii. Według różnych szacunków 28 lutego 1944 r. zamordowano nawet do 1200 osób. Masakra była częścią rzezi wołyńskiej.

– 77 lat temu Huta Pieniacka została otoczona i spacyfikowana. Ludzie ginęli bez względu na wiek. Ginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Dzięki Stowarzyszeniu Huta Pieniacka oraz rodzinom tych, którzy ocaleli w masakrach, corocznie odbywają się uroczystości upamiętniające naszych rodaków. (…) Dzisiaj na polanie widzimy krzyż, ruiny kościoła i kilka grobów, a przed 77 laty była tam miejscowość, były domy, kościół. To działa na każdego, którzy stanęli w tym miejscu. (…) Musimy o tym pamiętać i dążyć do tego, aby na tej prawdzie historycznej budować relacje z Ukrainą – powiedział minister Adam Kwiatkowski.

Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali ok. 100 tysięcy Polaków. Od 40 do 60 tys. zginęło na Wołyniu, od 20 do 40 tys. w Galicji Wschodniej, a co najmniej 4 tys. na terenie dzisiejszej Polski. Terror UPA sprawił, że setki tysięcy Polaków opuściło swoje domy i uciekło w głąb kraju.

– Bardzo wiele miejsc zbrodni do dzisiaj nie jest odkrytych. Tak naprawdę nie wiemy, gdzie leży wielu z naszych rodaków. Oni są zakopani gdzieś w bezimiennych dołach. Ogromnym wyzwaniem jest, aby zidentyfikować takie miejsca i pochować ludzi w sposób godny. Miejsca te powinny być symbolem tego, że o nich pamiętamy, że ich ofiara nie poszła na marne – zaznaczył gość Radia Maryja.

W Parku Pamięci Narodowej w Toruniu została odsłonięta płyta, na której upamiętniono nazwiska obywateli Ukrainy zamordowanych przez banderowców za ratowanie Polaków podczas rzezi wołyńskiej.

– Musimy mówić o obywatelach Ukrainy, którzy podczas rzezi wołyńskiej zachowywali się godnie, którzy wyciągali rękę do swoich sąsiadów, chronili ich i za to ginęli. Należy ich pokazywać. To też bohaterowie naszej historii. Na nich można budować dzisiejsze, wzajemne, dobre relacje polsko-ukraińskie. To są tacy sami bohaterowie, jak Polacy, którzy ratowali Żydów i tracili za to życie. To ważne, aby pamiętać o bohaterach naszej historii, ale także o bohaterach, którzy łączą nas z innymi narodami – podkreślił minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Cała rozmowa z ministrem Adamem Kwiatkowskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj