A. Kwiatkowski: Budowa wspólnoty Polaków to jeden z głównych celów prezydentury Andrzeja Dudy

Budowa wspólnoty Polaków to jeden z najważniejszych celów prezydentury Andrzeja Dudy – podkreślał w sobotę w Toruniu prezydencki minister Adam Kwiatkowski podczas XX Forum Polonijnego. Przypomniał m.in. o akcji wsparcia dla Polaków na Wschodzie i polskich weteranów II wojny światowej.

Kwiatkowski mówił, że obecna ekipa rządząca, w tym również prezydent Andrzej Duda, w sposób bardzo dynamiczny zmienia politykę państwa wobec naszych rodaków.

Minister w Kancelarii Prezydenta zwrócił uwagę, że we wtorek, w Dniu Flagi prezydent Duda ma wręczyć legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie. Dzięki nim będą oni mieli prawo do takich samych zniżek, np. na przejazd środkami transportu publicznego, jak uczniowie szkół w kraju. Przyznanie zniżek umożliwia ubiegłoroczna nowela ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

Kwiatkowski mówił też o innych przedsięwzięciach Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, które mają służyć budowie wspólnoty Polaków. To m.in. akcja wspierania Polaków na Wschodzie.

„Cztery transporty pomocy naukowych, zabawek, ale też ubrań czy jedzenia pojechały już na Ukrainę, a jeden był na Litwie. Za chwilę ruszymy z kolejnym transportem” – powiedział prezydencki minister.

Innym z prezydenckich przedsięwzięć jest akcja, w ramach której polscy uczniowie szkół podstawowych przygotowują kartki z życzeniami dla mieszkających za granicą polskich bohaterów, weteranów II wojny światowej.

„Myślę, że to jest właśnie wypełnienie konkretną treścią tego hasła o budowie wspólnoty” – zaznaczył Kwiatkowski.

Prezydencki minister wyraził przy tym pogląd, że jednym z filarów budowy wspólnoty Polaków za granicą jest Kościół katolicki.

„W wielu miejscach, gdzie braknie polskiego księdza, gdzie polskie Msze sw. przechodzą już do historii, to polskość jest podtrzymywana już z dużo większymi problemami” – mówił prezydencki minister.

„I o tym musimy pamiętać szczególnie dzisiaj, w przededniu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości” – dodał minister Kwiatkowski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl