fot. PAP/Leszek Szymański

Wizyta Prezydenta RP w Odessie. Podpisano list intencyjny między Portem Gdańsk i Morskimi Portami Ukrainy

W Odessie podpisano dziś list intencyjny między Zarządem Portu Morskiego SA „Gdańsk” i państwowym przedsiębiorstwem „Administracja Portów Morskich Ukrainy”. Jak podkreślono, jego celem jest nawiązanie i utrwalanie kontaktów przy tworzeniu obszarów współpracy i promocji.

List został podpisany przez Prezesa Zarządu Portu Morskiego SA „Gdańsk” Łukasza Greinke i p.o. dyrektora firmy „Administracja Portów Morskich Ukrainy Ołeksandra Hołodnickiego. Porozumienie zawarto w obecności prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego.

Jak podkreślono, celem współpracy jest „nawiązanie i utrwalanie kontaktów w zakresie tworzenia obszarów współpracy i promocji, przede wszystkim na zasadzie wzajemnych korzyści, wsparcia wszelkich inicjatyw podmiotów działających w projektach dotyczących korytarzy transportowych między <<Administracją Portów Morskich Ukrainy>> i Zarządem Portu Morskiego SA <<Gdańsk>>”.

„Strony, bazując na swoich planach, będą dążyły do stworzenia wzajemnych relacji partnerskich” – podkreślono.

https://twitter.com/KSzczerski/status/1315967218736418816

Zaznaczono, że „strony dążą do ustanawiania i dalszego promowania wzajemnych powiązań transportowych między administracjami portów morskich Ukrainy a Zarządem Morskiego Portu Gdańsk, aby wspierać rynek transportowy oraz zwiększać wymianę handlową między Ukrainą i Polską”.

Jak dodano, będą też zbadane możliwości współpracy w zakresie rozwoju i eksploatacji portów, nowoczesnych usług logistycznych, transportu intermodalnego, inteligentnego konstruowania portu, tzw. rozwiązań zielonych i niskoemisyjnych czy szkoleń pracowników.

Strony zbadają też możliwości współpracy na zasadzie wymiany doświadczeń, dotyczącej specjalistycznej wiedzy morskiej, w tym bezpieczeństwa morskiego, ładu korporacyjnego, wykorzystywania funduszy i pomocy technicznej Unii Europejskiej – wskazano.

Ustalono, że do końca bieżącego roku ma być powołany Zespół Roboczy ds. Korytarza Transportowego Gdańsk–Morze Czarne.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski podkreślał wcześniej, że zawarte w czasie wizyty na Ukrainie porozumienia są elementem strategii prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej budowania spójności infrastrukturalnej na osi Północ-Południe w naszej części Europy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl