fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda powołał członków Rady Dialogu Społecznego

Prezydent Andrzej Duda wręczył dziś przedstawicielom strony rządowej powołania w skład Rady Dialogu Społecznego. Stronę rządową reprezentują wskazani członkowie rządu, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów.

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał w skład Rady Dialogu Społecznego ministrów odpowiadających za sprawy społeczne i związane z pracą i gospodarką. W jej skład wchodzą przedstawiciele rządu, a także organizacji związkowych i organizacji pracodawców. Powołuje ich i odwołuje prezydent.

„Rada Dialogu Społecznego jest bardzo ważna. Po upadku Komisji Trójstronnej, po tamtym głębokim rozejściu dróg dialogu społecznego w Polsce udało się w 2015 r., dzięki inicjatywie >>Solidarności<< z jednej strony, ale z drugiej strony dzięki przychylności ówczesnego rządu, doprowadzić do powstania i uchwalenia ustawy o Radzie Dialogu Społecznego – nowej, zinstytucjonalizowanej formy dialogu, w którym uczestniczą wszystkie strony” – podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że zawsze w takim dialogu są momenty lepsze i gorsze, ale ważne, że on trwał.

„Uważam, że to wielki dorobek tamtego dzieła, tamtej ustawy, jak i całego dotychczasowego okresu” – stwierdził prezydent.

Przypomniał, że nad ustawą o powołaniu RDS pracowała ówcześnie rządząca koalicja PO-PSL.

„Stanowiła wtedy większość sejmową.(…) Dzisiaj znów rząd składa się w ogromnej części z przedstawicieli tych ugrupowań – choć oczywiście to dziś szersza koalicja. Przejmujecie państwo nie tylko znów miejsca w Radzie Dialogu Społecznego, ale – co ważne – od października to właśnie strona rządowa stoi na czele Rady i prowadzi jej prace przez okres roku do kolejnego października” – powiedział prezydent Andrzej Duda, życząc nowym członkom Rady powodzenia w jej pracach.

„Cieszę się, że Rada zyskuje (…) nowy impuls do pracy. Cieszę się, że będziecie mogli państwo zasiąść do tego, by dyskutować o najważniejszych dla Polski sprawach, o sprawach najważniejszych dla naszego społeczeństwa i naszej gospodarki, dla dalszego rozwoju Polski (…). Gratuluję wszystkim państwu tych nominacji, dziękuję za obecność i życzę owocnej pracy” – zwrócił się do ministrów prezydent.

Rada Dialogu Społecznego została powołana na mocy ustawy z 27 sierpnia 2015 roku jako forum trójstronnej współpracy. Zastąpiła ona Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl