fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Rządowe prace nad ustawą o ubezpieczeniach dla rolników

Rząd pracuje nad ustawą o ubezpieczeniach rolników od klęsk naturalnych. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda podczas prezydenckich dożynek w Spale.

Wielkim obowiązkiem polskich władz, prezydenta RP, ministra rolnictwa, jest dbanie o to, aby państwo miało pieczę nad polskim rolnikiem – podkreślił prezydent. Andrzej Duda dodał, że obecne władze ten obowiązek rozumieją w sposób poważny i podejmują konkretne działania, by wspierać wieś i pomagać gospodarzom.

Prezydent wyraził nadzieję, że w niedługim czasie powstanie ustawa, która zabezpieczy rolników przed klęskami naturalnymi i utratą plonów.

– Za pogodę, za klęskę żywiołową, która przyjdzie, za gradobicie, za inne tego typu zdarzenia, które zniszczyć mogą plony, nikt nie odpowiada. Pytanie, co ma zrobić rolnik w takiej sytuacji, kiedy przychodzi na niego takie nieszczęście? Otóż nic nie może zrobić, jeżeli nie zostanie wsparty. I dlatego jest niezbędne i potrzebne (i dziękuję, że Polski rząd nad tym  pracuje, że będzie ustawa w tej sprawie) odpowiednie ubezpieczenie dla rolników, na wypadek klęsk żywiołowych – takie, które będzie pozwalało im, spokojnie i bez troski o byt w następnym roku, pracować na roli, budować plon, dbać o to, by Polacy, ci którzy na roli nie pracują, mieli co jeść, by mogli kupić polski chleb – mówił prezydent.

Rząd opracował w ostatnim czasie szereg rozwiązań legislacyjnych, które mają pomóc gospodarstwom dotkniętym afrykańskim pomorem świń.

Niewykluczone, że jeszcze dziś wejdzie w życie specustawa wspomagająca hodowców walczących z ASF; kolejną, zwiększającą m.in. uprawnienia lekarzy weterynarii, zajmie się w tym tygodniu Sejm.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj