fot. PAP/EPA

Prezydent A. Duda uczestniczył w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego

Prezydent Polski Andrzej Duda wziął udział w obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego. Na zaproszenie Prezydenta Niemiec Franka Waltera-Steinmeiera w obchodach w Berlinie uczestniczyli przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej.

Centralne uroczystości odbyły się na przylegającej kiedyś do muru ulicy Bernauer Strasse. Po nich przywódcy V4 wspólnie złożyli wieniec przed pomnikiem upamiętniającym zasługi Grupy w przezwyciężaniu komunizmu.

– Dzisiaj jesteśmy wspólnie, razem w Unii Europejskiej. Dzisiaj jesteśmy wspólnie, razem członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzisiaj wspólnie, razem po 30 latach właśnie tutaj, przy tym Muzeum Muru Berlińskiego wspominamy tamten czas. Wspominamy także tych, którzy polegli właśnie za wolność nie tylko próbując przedostać się na Zachód, zastrzeleni na murze berlińskim przez komunistyczne służby NRD, komunistycznego niemieckiego państwa, ale także w innych krajach Europy zginęli poprzez morderstwa dokonane przez komunistyczne reżimy – mówił prezydent Andrzej Duda.

Przy okazji wizyty w Berlinie Andrzej Duda odwiedzi były niemiecki obóz koncentracyjny w Sachsenhausen.

Prezydent złoży też kwiaty przed tablicą upamiętniającą pierwszą masową akcję eksterminacyjną w tym obozie, która miała miejsce 9 listopada 1940 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl