fot. twitter/Down To Earth

Bonn: Rozpoczyna się szczyt klimatyczny

W niemieckim Bonn rozpoczyna się dziś szczyt klimatyczny. Jego celem jest osiągnięcie postępu w dyskusji nad zasadami wdrażania porozumienia paryskiego z 2015 r., które mają być ostatecznie przyjęte na kolejnym spotkaniu w 2018 r. w Katowicach.

W trwającym niespełna dwa tygodnie spotkaniu weźmie udział ponad 23 tys. osób z 197 krajów.

Polskiej delegacji przewodniczy minister środowiska prof. Jan Szyszko. W rozmowie z reporterem Radia Maryja szef resortu środowiska zaznaczył, że Polska będzie wskazywać na znaczenie redukcji gazów cieplarnianych w państwach wysokorozwiniętych.

Będziemy mówili o tym, że należy zastosować wszelkie możliwe działania, aby wychwytywać CO2, aby regenerować układy przyrodnicze, np. gleby, ażeby te produkowały więcej żywności i miały większy wpływ na jakość wody, aby regenerować lasy, by te pochłaniały CO2 i dawały takie odnawialne źródła energii, jak drewno. Drewno jest również materiałem budowlanym, które powstaje poprzez absorbcję CO2, a nie poprzez emisję. Należy pamiętać, że o ile produkujemy stal albo cement, to musimy wyemitować CO2, a przy drewnie go pochłaniamy – powiedział prof. Jan Szyszko.

Szczyty klimatyczne ONZ to doroczne globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej.

Polska już dwukrotnie była ich organizatorem – w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

 

RIRM

drukuj