Polska para prezydencka z wizytą w Szwajcarii

Prezydent RP Andrzej Duda wraz Pierwszą Damą rozpoczęli w poniedziałek dwudniową wizytę w Szwajcarii. Pierwszego dnia prezydent odwiedził genewską siedzibę ONZ.

Andrzej Duda uczestniczył w uroczystym koncercie muzyki polskiej dla środowisk dyplomatycznych i opiniotwórczych związanych z działalnością Narodów Zjednoczonych.

To także ta muzyka, m.in. komponowana przez Fryderyka Chopina, budowała polskie poczucie godności, przynależności narodowej i poczucie nieustannej walki o odzyskanie Ojczyzny – wskazywał prezydent Andrzej Duda przed koncertem w Pałacu Narodów.

– Chciałbym, abyście Państwo w to stulecie odzyskania niepodległości, słuchali tej muzyki patrząc na jej wykonawców – na młodych, wybitnie uzdolnionych polskich muzyków. I chciałbym, żebyście Państwo myśleli sobie w duszy, że to jest Polska właśnie. Swoisty historyczny zlepek tego, co piękne w naszej kulturze i w naszej historii, i tej wspaniałej młodości, uśmiechów i talentów. To  jest właśnie Polska – państwo, które się odrodziło i które z podniesioną głową idzie dzisiaj i chce rozwijać się dalej, współdziałając jak najlepiej umie z innymi; świadome swojego miejsca na świecie (…), w Europie. I świadome roli, jaką w związku z tym ma obowiązek odgrywać. Świadome także odpowiedzialności swojej obecności w gronie narodów zebranych wśród Narodów Zjednoczonych – zaznaczył prezydent Polski.

We wtorek Andrzej Duda odwiedzi Uniwersytet w Zurychu, gdzie wygłosi wykład, w którym przedstawi swoje spojrzenie na przyszłość integracji europejskiej.

Następnie para prezydencka uda się do Lucerny. Tam weźmie udział w ceremonii upamiętnienia konsula Konstantego Rokickiego, dyplomaty ratującego Żydów w czasie II wojny światowej. Rokicki był członkiem tzw. grupy berneńskiej, zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów.

W spotkaniu wezmą udział ocaleni przez Rokickiego oraz ich potomkowie, a także Polacy i Żydzi ze Szwajcarii.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl