fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Łotwy rozpoczął wizytę w Warszawie

Od powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie rozpoczęła się jednodniowa wizyta w Polsce prezydenta Łotwy Egilsa Levitsa. Prezydenci omówią m.in. współpracę w ramach UE i NATO, a także współpracę regionalną w ramach Inicjatywy Trójmorza.

Po ceremonii oficjalnego powitania odbędą się rozmowy prezydentów „w cztery oczy”, a następnie rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Egilsa Levitsa. Następnie prezydenci spotkają się z mediami.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował PAP, że prezydenci Duda i Levits będą rozmawiać na tematy związane z relacjami dwustronnymi, o sytuacji mniejszości polskiej na Łotwie, współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym współpracy w ramach NATO, dialogu na szczeblu regionalnym – zwłaszcza w kontekście niedawno zakończonego przewodnictwa Łotwy w Radzie Państw Morza Bałtyckiego oraz na szczeblu unijnym w zakresie polityki wschodniej i europejskiej.

Szczerski dodał, że rozmowy będą także dotyczyć rozwijania współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza, w tym wspólnych przedsięwzięć infrastrukturalnych, takich jak Via Baltica, Rail Baltica i Via Carpatia oraz kwestii synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną za pośrednictwem Polski.

„Doceniamy fakt, że Warszawa jest jedną z pierwszych stolic europejskich, którą odwiedza prezydent Łotwy. Łotwa jest ważnym sojusznikiem Polski w polityce bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście zaangażowania polskich żołnierzy w Wielonarodowej Grupie Bojowej NATO na Łotwie” – powiedział prezydencki minister.

Podkreślił, że Polska i Łotwa są też partnerami w ramach UE, gdzie mają zbieżne stanowiska w odniesieniu do finansowania Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. „Zależy nam na dalszym zacieśnianiu relacji politycznych i ekonomicznych z Łotwą i innymi krajami regionu Morza Bałtyckiego” – dodał Szczerski.

Prezydencki minister poinformował ponadto, że podczas rozmów nie zabraknie także tematów dotyczących problemów polityki europejskiej szczególnie w kontekście doświadczeń prezydenta Levitsa jako sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Po południu prezydent Łotwy spotka się też z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

PAP

drukuj