fot. PAP/Jacek Turczyk

Spotkanie prezydenta z szefem MON ws. ustawy degradacyjnej

Prezydent Andrzej Duda spotka się w piątek z ministrem Mariuszem Błaszczakiem ws. ustawy degradacyjnej. O zaproszeniu na konsultacje poinformował szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

30 marca Andrzej Duda zawetował ustawę o odbieraniu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-90 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu. Wskazał m.in. na brak zapewnienia odpowiedniej reprezentacji interesów osób nieżyjących oraz wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej. Jednocześnie prezydent zapowiedział konsultacje ws. ustawy.

Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział na antenie radiowej „Trójki”, że weźmie udział w konsultacjach. Przypomniał, iż rząd, jak i klub parlamentarny, nie będzie przygotowywał kolejnego projektu.

– Oczywiście pan prezydent ma inicjatywę ustawodawczą. Czy z niej skorzysta, to już decyzja pana prezydenta. My natomiast doszliśmy do wniosku – rozmawialiśmy na ten temat w gronie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości – że ten projekt, który został zawetowany przez pana prezydenta, był projektem przede wszystkim o wymiarze symbolicznym. On dotyczył WRON, a nie tysięcy oficerów, którzy służyli wtedy w Ludowym Wojsku Polskim. Dotyczył tych, którzy zostali przez Sąd Najwyższy w 2012 roku uznani za organizację zbrodniczą o charakterze zbrojnym – wskazał Mariusz Błaszczak.

Na początku kwietnia Andrzej Duda złożył w Sejmie wniosek o ponowne rozpatrzenie tzw. ustawy degradacyjnej.

Projekt powstał w MON. Prace nad rozwiązaniami zainicjował były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj