Zakończyły się uroczystości Dożynek Jasnogórskich

Na Jasnej Górze odbyły się w niedzielę główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników. W obchodach wziął udział prezydent oraz przedstawiciele rządu. W tym roku rolnicy zgromadzili się pod hasłem „Do Matki Miłosierdzia – pielgrzymujemy z dziękczynieniem”. 

Uroczystej sumie z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych przewodniczył i homilię wygłosił prymas Polski ks. abp Wojciech Polak.

W homilii ksiądz abp wskazywał, że w chlebie, ofiarowanym na początku Eucharystii przez tegorocznych starostów dożynek, w przedziwny sposób spotyka się niebo z ziemią.

– W tej szczególnej wspólnocie mężczyzn i kobiet, sióstr i braci, ludzi rolniczego trudu i tych, którzy ten trud wspomagają, dziękujemy Bogu za tegoroczne plony ziemi. Na usta nasze cisną się słowa pieśni: „ziemia plony już wydała, Pan nam dał błogosławieństwo, niech rozbrzmiewa jego chwała, w każdym czasie, w każdym miejscu – akcentował ks. abp Wojciech Polak.

Ksiądz abp podkreślił też, że dożynkowy bochen chleba jest dziełem rąk ludzkich, ale przede wszystkim pozostaje owocem błogosławieństwa Bożego.

– Wiemy, że tylko wtedy, gdy i w tym konkretnym działaniu, w tym wysiłku pracującego na roli człowieka niebo spotka się z ziemią, a więc ludzki trud wsparty będzie łaską i miłosierdziem Boga, zrodzi trwały owoc. Tylko wtedy zaspokoi on ludzkie potrzeby, a serce napełni wdzięcznością i nadzieją, że również i tym razem pod naszym polskim niebem chleba będzie pod dostatkiem – co więcej, że będzie on solidarnie dzielony – mówił  ks. abp Wojciech Polak.   

Prezydent Andrzej Duda dziękował rolnikom za ich pracę oraz kultywowanie polskiej tradycji.

– Chciałem wam podziękować za trud tej codziennej pracy. Chciałem wam podziękować też za to kim jesteście i jacy jesteście, że jesteście tymi, którzy przechowują przez dziesięciolecia, przez stulecia w swoich rodzinach naszą, polską tradycję, że wychowujecie dzieci w naszej wierze katolickiej, że wychowujecie je właśnie w naszej tradycji, w naszej kulturze, że to właśnie na polskiej wsi ta kultura jest przechowywana, pielęgnowana. Ogromnie za to dziękuję, gdyż jest to wielka wartość, wartość, która buduje postawy, która powinna być wzorem dla naszego społeczeństwa – podkreślił Andrzej Duda.

Szef polskiego państwa wskazywał też na potrzebę wspierania rodzinnych gospodarstw rolnych oraz konieczność ochrony polskiej ziemi.

– Polskie rolnictwo wymaga cały czas ogromnego wsparcia, wymaga cały czas ogromnego starania, albowiem przez wiele lat wsparcie dla tego absolutnie strategicznego sektora polskiej gospodarki było całkowicie niewystarczające – zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda.  

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zaznaczył, że  rozwój obszarów wiejskich i rolnictwa należy do priorytetów rządu.

– Rolnictwo musi być jednym z filarów polskiej gospodarki, wszak nasza żywność należy do najlepszych w świecie, a spośród naszych wszystkich zasobów naturalnych ziemia jest jednym z najcenniejszych. Drodzy rolnicy! Macie prawo oczekiwać od rządzących pomocy i wsparcia. Nasz rząd tak właśnie rozumie wypełnianie swoich obowiązków. Dlatego konsekwentnie pracujemy nad przywracaniem rolnictwu właściwej rangi i godności. Stawiamy za cel zapewnienie suwerenności żywnościowej kraju oraz bezpieczeństwa żywnościowego. Taka jest racja stanu i konieczny warunek utrzymania niepodległości – powiedział Krzysztof Jurgiel.

Jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w częstochowskim sanktuarium.

Podczas Mszy św. błogosławione są wieńce żniwne, przynoszone przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników z całej Polski.

Co roku w uroczystościach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Dożynki na Jasnej Górze organizowane są od blisko 35 lat.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl