Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Szczyrk i Buczkowice w Beskidach

Prezydent RP Andrzej Duda spotka się dziś z nauczycielami i uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych Szczyrk w Buczkowicach. Wcześniej symbolicznie otworzy kolej linową na górę Skrzyczne, należącą do szczyrkowskiego Centralnego Ośrodka Sportu.

Do szkoły uczęszcza 82 gimnazjalistów i licealistów, którzy uprawiają skoki narciarskie, biegi narciarskie, kombinację norweską oraz konkurencje alpejskie. Wśród nich jest m.in. 17-letni Tomasz Pilch, aktualny lider stawki skoczków narciarskich w klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego. Dziś zadebiutuje w konkursie Pucharu Świata. Wystartuje w zawodach w Innsbrucku, które odbywają się w ramach prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni. W kwalifikacjach był 38.

W przeszłości w buczkowickiej szkole uczyli się m.in. skoczkowie Piotr Żyła, Stefan Hula, biegacze Maciej Kreczmer i Maciej Staręga oraz Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek i Agnieszka Szymańczyk, dwuboiści Paweł Słowiok i Adam Cieślar oraz alpejczyk Maciej Bydliński.

Placówka, zlokalizowana w budynku dawnej zawodowej szkoły leśnej, dysponuje bardzo skromnym zapleczem sportowym; nie posiada m.in. hali.

Andrzej Duda przed spotkaniem z nauczycielami i młodzieżą przetnie wstęgę i symbolicznie otworzy gruntownie zmodernizowaną kolej linową na Skrzyczne w Szczyrku. To najwyższa góra Beskidu Śląskiego, która jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i narciarzy. Obiekt należy do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich. Resort sportu poinformował, że w uroczystości prezydentowi będzie towarzyszył podsekretarz stanu w ministerstwie Jan Widera.

Wyciąg na Skrzyczne składa się z dwóch odcinków: dolnego, liczącego 1,6 km, ze Szczyrku do Jaworzyny, a także górnego, o długości blisko 1,2 km, z Jaworzyny na szczyt. Oba w ostatnich latach zostały zmodernizowane. Pod koniec 2013 r. oddano do użytku część górną. Koszt przebudowy wyniósł ok. 20 mln zł. Wówczas zabrakło funduszy na dolną część. Projekt uzyskał dofinansowanie ministerstwa sportu i jesienią 2016 r. rozpoczęły się prace. Pierwsi turyści skorzystali z dolnego odcinka kolejki we wrześniu br. Koszt inwestycji wyniósł 27,8 mln zł netto.

Po zakończeniu przebudowy wysłużone podwójne krzesełka zastąpiły nowoczesne czteroosobowe kanapy z kapsułami zabezpieczającymi przed deszczem i wiatrem. Czas potrzebny do pokonania obu odcinków skrócił się z ok. 30 minut do ok. 10 minut.

Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku historią sięga lat 50., gdy powstał wyciąg krzesełkowy. Obecnie do COS należą m.in.: kompleks sportowy obejmujący halę, krytą pływalnię oraz budynek, w którym znalazły miejsce gabinety odnowy biologicznej i rehabilitacji, hotel Harnaś, stadion z bieżnią lekkoatletyczną, trasy narciarskie na Skrzycznem, skocznie narciarskie w K-95, K-70 i K-40 w Szczyrku Skalitem oraz K-120 w Wiśle Malince.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl