PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent A. Duda: Mam nadzieję, że szczyt katowicki zakończy się pełnym sukcesem

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że szczyt katowicki zakończy się pełnym sukcesem, a to będzie oznaczało, że „reguły katowickie”, których celem jest wdrożenie porozumienia paryskiego, zostaną przyjęte i zrealizowane.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy dziś w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. Zabrał głos m.in. podczas otwarcia międzynarodowego wydarzenia.

Prezydent spotkał się też z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Na konferencji po rozmowach Andrzej Duda podkreślił, że konferencja jest jednym z fundamentalnych wydarzeń dla funkcjonowania gospodarek światowych i naszego bezpieczeństwa.

W procesie ochrony klimatu ważne są trzy elementy – technologia, człowiek, przyroda – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Polska jest – jak zaznaczył – gospodarką, która cały czas rozwija się technologicznie.

Wyszliśmy z głębokiej gospodarki komunistycznej, która w głównej mierze opierała się na przemyśle ciężkim i to niemodernizowanym przez dziesięciolecia. Właściwie od 1989 r. cały czas postępują zmiany. Ale najlepszym dowodem na to, czy te zmiany są pozytywne czy też nie, będzie zestawienie emisji w roku 2005 z obecnym rokiem. W 2005 r. emitowały nasze elektrownie węglowe, a więc tradycyjne, ok. 1 tony na MWh CO2, a dziś to jest – o ile dobrze pamiętam – 730 kg na MWh. To oznacza, że zredukowaliśmy tę emisję o 1/3 – powiedział Andrzej Duda.

Przed południem prezydent Andrzej Duda zaprezentował główne tezy Śląskiej Deklaracji ws. Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji. W deklaracji jest mowa o transformacji, która pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy. W swoim wystąpieniu prezydent wskazywał, że ten dokument dopełnia porozumienie paryskie o niezwykle istotny aspekt społeczny.

Konferencja w Katowicach potrwa blisko dwa tygodnie, do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta „mapa drogowa” realizacji porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.

RIRM

drukuj