fot. pl.freepik.com

Prezydent A. Duda zawetował nowelizację Prawa oświatowego

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa oświatowego. Prezydent, tłumacząc powody swojej decyzji, podkreślił, że ustawa wzbudzała duże kontrowersje, a w obecnej sytuacji na scenie politycznej potrzebny jest spokój.

Prezydent Andrzej Duda, argumentując weto nowelizacji Prawa oświatowego, stwierdził, że nie jest to odpowiedni moment, żebyśmy wprowadzali tego typu rozwiązania. Dziś potrzebna jest nam jedność, zgoda i skupienie się na bezpieczeństwie Polski – powiedział prezydent. [czytaj więcej] 

– Ustawa wzbudzała duże kontrowersje i przyszło do mnie w tej sprawie wiele protestów i wniosków z różnych środowisk o to, żeby zablokować te przepisy. Nie miałem wątpliwości, że jest to akt, który nie łączy, tylko dzieli i wzbudza niepokój. Postanowiłem to przeciąć. Oczywiście, miałem wątpliwości, bo w dużej części zgadzałem się z rozwiązaniami, które zostały zaproponowane w tej ustawie – podkreślił prezydent.

Projekt nowelizacji przygotował resort edukacji i nauki. Nowelizację Prawa oświatowego krytykowała m.in. opozycja. Według noweli dyrektor szkoły lub placówki miał mieć obowiązek uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły. Nowelizacja wzmacniała także pozycję kuratora oświaty. Zawarto w niej także przewidzianą procedurę odwołania dyrektora szkoły przez kuratora oświaty, gdyby nie realizował zaleceń kuratorium w kierowaniu szkołą – tłumaczył minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

– Skoro prezydent mówi, że merytorycznie nie ma większych uwag, że są przepisy, które powinny być uchwalone, to nie zostaje nam nic innego, jak tylko przystąpić do prac nad nową ustawą, która będzie szła w tym kierunku, w konsultacji z Kancelarią Prezydenta – wskazał prof. Przemysław Czarnek.   

Tak, żeby nowa ustawa mogła zostać uchwalona i podpisana przez prezydenta w stosownym momencie, kiedy okoliczności zewnętrzne się uspokoją – powiedział szef MEiN.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl