fot. Grzegorz Jakubowski/KPRM

Para prezydencka w Dniu Osób Niepełnosprawnych: Pomagajmy tym, którzy pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą

Pomagajmy i zobaczmy tych, którzy naszej pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą; nie bójmy się niepełnosprawności – zaapelowała para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

W czwartek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nagranie z tej okazji pojawiło się na stronie prezydenckiej kancelarii.

Pierwsza dama podkreśliła, że 3 grudnia to dzień wszystkich, którzy w codziennym życiu zmagają się z jakąkolwiek niepełnosprawnością.

Prezydent zwrócił uwagę, że wśród nich są nasi dalecy i bliscy znajomi, koledzy i koleżanki z pracy, przyjaciele, przyjaciółki, sąsiedzi, a także bardzo bliskie nam osoby.

„Oni wszyscy bardzo często walczą ze stereotypami, z uprzedzeniami i pokonują bariery, które wydają się nie do pokonania” – wskazywał.

Agata Kornhauser-Duda zaznaczyła, że nie zna nikogo, kto w swoim życiu nie zetknąłby się z osobami z niepełnosprawnością, a osobiście przez ostatnie lata „miała okazję rozmawiać z setkami, jeśli nie tysiącami niepełnosprawnych.

„Często odnosiłam wrażenie, że niewidzący – widzą więcej, niesłyszący – bardzo uważnie słuchają, niepełnosprawni fizycznie – zaskakują sprawnością, a niepełnosprawni intelektualnie – odkrywaniem tego, co w życiu najważniejsze, że miłość i szacunek należy się każdemu człowiekowi” – podkreśliła pierwsza dama.

Prezydent przypomniał, że Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w 2012 roku, a ostatnie kilka lat – jak mówił – to ważne kroki prowadzące do jej realnego wdrażania w życie w naszym kraju.

„Począwszy od programu Dostępność Plus, którego celem jest likwidacja barier we wszystkich aspektach życia i zapewnienie każdemu obywatelowi bez względu na sprawność możliwości pełnoprawnego uczestniczenia w życiu społecznym, poprzez programy wsparcia realizowane w ramach polityki społecznej, po opracowywane w tej chwili wieloletnie strategie na rzecz osób z niepełnosprawnościami” – wyliczał prezydent.

„Zdaję sobie sprawę, że wiele jest jeszcze do zrobienia. To są wyzwania, którym chcemy sprostać, każdy głos w tym zakresie, także ten krytyczny będzie dla mnie przyczynkiem do rozmowy i zmian potrzebnych wciąż jeszcze w naszym kraju” – powiedział Andrzej Duda.

Pierwsza dama wskazywała, że w dobie pandemii przypadający w czwartek Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest szczególnie ważny.

„Pomagajmy i zobaczmy tych, którzy naszej pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą. Nie bójmy się niepełnosprawności. O wiele gorsza jest obojętność, a o wiele lepsza życzliwość i otwartość” – apelowała.

Prezydent wezwał do popierania „idei korzystania ze wszystkich praw człowieka i wolności przez wszystkie osoby z niepełnosprawnościami”.

„Szanowni państwo, jesteśmy z wami” – dodała Agata Kornahuser-Duda.

PAP

drukuj