fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent A. Duda złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą I. Sendlerową

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Irenę Sendlerową w 108. rocznicę jej urodzin. W czasie okupacji dzięki jej zaangażowaniu udało się uratować tysiące żydowskich dzieci.

Irena Sendlerowa działała w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”, którą założył polski rząd na uchodźctwie. Była kierowniczką referatu dziecięcego. Wyprowadzała z getta żydowskie dzieci. Trafiały one do polskich rodzin, sierocińców i klasztorów. Przygotowywano im fałszywe dokumenty oraz wspierano je finansowo. Została za to została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Otrzymała także honorowe obywatelstwo Izraela. W Polsce otrzymała Order Orła Białego. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla.

Ireana Sendlerowa dokonała wielkiego dzieła dla Polski i dla życia – podkreślił dziś prezydent Andrzej Duda.

– Polacy, Żydzi i władze Izraela – wszyscy wiedzą, kim była Pan Irena Sendlerowa i nie ma żadnych wątpliwości, że to jest wielka postać naszej wspólnej historii i osoba wspaniała – powiedział prezydent RP.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją nowelizacji ustawy o IPN.

– Rzeczywiście złożyłem wniosek do TK w tej sprawie – tak, jak zapowiadałam. To realizacja tej zapowiedzi, którą wtedy ogłosiłem – zaznaczył prezydent.

W uzasadnieniu Kancelaria Prezydenta podkreśla, że przepisy ustawy powinny być precyzyjne na tyle, by każdy obywatel po ich przeczytaniu, nie miał żadnych wątpliwości co do tego, jakie jego zachowania mogą być zachowaniami karalnymi, a jakie nie.

Prezydent zaskarżył nie tylko przepisy dotyczące karania za przypisywanie zbrodni nazistowskich Niemiec Państwu i nardowi polskiemu. Jego wątpliwości dotyczą również zapisów, w których pojawiają się określenia „ukraińskich nacjonalistów” oraz wyrazy „Małopolski Wschodniej”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj