fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia urodzinowe aktorce Halinie Łabonarskiej

Prezydent złożył aktorce Halinie Łabonarskiej życzenia z okazji 70. rocznicy urodzin. „To doskonała okazja, by przypomnieć Pani wspaniałe kreacje teatralne, filmowe i telewizyjne, które niemal od pół wieku wzbogacają polską kulturę” – napisał Andrzej Duda.

„Proszę przyjąć serdeczne gratulacje oraz z serca płynące życzenia z okazji Pani urodzin. To doskonała okazja, by przypomnieć Pani wspaniałe kreacje teatralne, filmowe i telewizyjne, które niemal od pół wieku wzbogacają polską kulturę” – podkreślił Andrzej Duda w liście zamieszczonym we wtorek na stronie internetowej prezydent.pl.

Jak zaznaczył, na szczególne docenienie zasługują osiągnięcia sceniczne jubilatki.

„Tworzy Pani integralny związek z graną przez siebie postacią, zachowując jednocześnie nieodzowny dla trwania teatru kontakt z widzem. To bezcenna umiejętność, wyróżniająca największych artystów. Scena stanowi dla Pani przestrzeń poszukiwania wartości, miejsce głębokiej refleksji, gdzie przekazywane są najistotniejsze prawdy o duchowości człowieka” – napisał prezydent.

W jego ocenie, dopełnieniem „tego portretu” aktorki są znakomite role filmowe i telewizyjne, w których zachowała „troskę o każdy szczegół aktorskiej interpretacji”.

„Wzorem takiej właśnie filozofii tworzenia postaci pozostanie z pewnością rola Anki Malewskiej w „Aktorach prowincjonalnych”, ale charakterystyczna dla Pani aktorstwa szczerość emocji obecna jest w każdej kreowanej postaci” – zauważył Andrzej Duda.

Jego zdaniem, wszechstronne dokonania artystyczne aktorki „wzbudzają zasłużony podziw i uznanie wśród publiczności oraz krytyków”, czego wyrazem są liczne wyróżnienia, w tym prestiżowa Nagroda im. Ireny Solskiej, przyznawana za twórczość wywierającą znaczący wpływ na rozkwit sztuki aktorskiej.

„Określa Panią poczucie szczególnej misji aktora jako orędownika i obrońcy fundamentalnych wartości, o które z pełną konsekwencją potrafi Pani upomnieć się również w codziennym życiu. To niezwykle cenne świadectwo, za które z całego serca Pani dziękuję” – podkreślił prezydent, życząc jubilatce dobrego zdrowia oraz udanej realizacji dalszych planów i zamierzeń artystycznych.

***

Halina Łabonarska urodziła się 15 sierpnia 1947 r. w Gdańsku. Jest aktorką przede wszystkim teatralną. Debiutowała na scenie Teatru Nowego w Łodzi (1969), a następnie związała się z zespołem Izabelli Cywińskiej, z którym występowała w teatrach w Kaliszu i Poznaniu. W tym okresie stworzyła wiele ról pierwszoplanowych, które przyniosły jej uznanie, zostały zauważone przez krytykę oraz przyczyniły się do uformowania jej dojrzałego aktorskiego stylu.

PAP/RIRM

drukuj