fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

P. Mucha: Prezydent A. Duda oczekuje na dalsze wyjaśnienia ws. wydarzeń na Marszu Niepodległości

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał nt. wydarzeń, do których doszło podczas Marszu Niepodległości i oczekuje na dalsze wyjaśnienia zarówno sprawy czynów chuligańskich, jak i kwestii działań Policji – przekazał wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha.

W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, miał się on odbyć w formie zmotoryzowanej, ale jednak wielu uczestników wzięło w nim udział pieszo. Podczas Marszu doszło do starć między częścią uczestników a policją; policja informowała m.in., że na rondzie de Gaulle’a w stronę policjantów poleciały kamienie i race; do jednego z mieszkań na Powiślu wrzucono race, co spowodowało pożar.

W trakcie Marszu ranny został 74-letni fotoreporter Tomasz Gutry, mężczyzna trafił do szpitala postrzelony gumowym pociskiem, który utkwił mu w twarzy. Komendant stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej zapewnił po tym zdarzeniu, że policjanci używali broni gładkolufowej wobec chuliganów, a w przypadku fotoreportera był to „nieszczęśliwy wypadek”.

Paweł Mucha był pytany w Radiu Plus, czy prezydent interesował się wydarzeniami, do których doszło podczas Marszu Niepodległości, w tym działaniami policji.

„Cała sprawa na pewno wymaga wyjaśnienia, na pewno wymaga wyjaśnienia także kwestia z jednej strony tych wszystkich czynów, które miały charakter zakłócania porządku publicznego, czynów chuligańskich, ale z drugiej strony także kwestia działań Policji, zwłaszcza w znanej sprawie redaktora z <<Tygodnika Solidarność>>” – podkreślił Paweł Mucha.

Pytany, czy prezydent będzie chciał się spotkać z szefem MSWiA, by zażądać wyjaśnień oraz czy głowa państwa podejmie jakieś działania w związku ze zdarzeniami podczas Marszu Niepodległości, Mucha powiedział: „Prezydent w tej sprawie już toczył rozmowy i oczekuje także na dalsze wyjaśnianie tych spraw”. Powtórzył, że chodzi zarówno o sprawy wybryków chuligańskich jak i zachowań policjantów.

„Mogę zapewnić, że jest w tej sprawie działanie prezydenta i prezydent oczekuje na pełne wyjaśnienie tych wszystkich sytuacji, które budzą wątpliwości w oczach opinii publicznej” – powiedział Paweł Mucha.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl