fot. pixabay.com

Spadło zainteresowanie PPK wśród pracowników małych i średnich firm

Zainteresowanie przystąpieniem do PPK wśród pracowników małych i średnich firm było mniejsze. Wpływ na to miała m.in. sytuacja spowodowana epidemią. Eksperci są niemal pewni, że sektor MŚP nie powtórzy wyniku partycypacji z pierwszego etapu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Pierwszy etap PPK obejmował największe firmy i zakończył się pod koniec ubiegłego roku. Do Pracowniczych Planów Kapitałowych przystąpiło w pierwszym etapie 39 proc. uprawnionych  pracowników.

W miniony wtorek formalnie zakończyło się wdrażanie PPK w małych i średnich firmach. Oficjalne dane przekaże PFR. Instytucje finansowe – przytaczane przez dziennik „Rzeczpospolita” – przewidują, że wyniki partycypacji w MŚP będę oscylować w granicach 30 proc.

Trudny czas pandemii ma wpływ także na decyzje Polaków dotyczące formy oszczędzania – wskazał dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego.

– Część pracowników traci swoje miejsce zatrudnienia. Trzeba przyznać, że także dzięki PFR-owskiej tarczy finansowej nie jest to zjawisko masowe, ale wynagrodzenia rosną wolniej niż przed pandemią. Rośnie poczucie niepewności, w związku z tym wolimy mieć dostęp do naszych oszczędności, mówiąc krótko, bardziej swobodne. To jest podstawowa przyczyna, dla której przestajemy myśleć o bardziej odległych terminach, bo zaczynamy czuć zagrożenie materialne tuż za rogiem. Miejmy nadzieję, że kryzysu wywołanego pandemią wyjdziemy obronną ręką i możliwie szybko, a Polacy będą się zapisywać do PPK, bo jest to ciekawy sposób oszczędzania na emeryturę – powiedział dr Marian Szołucha.

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

2 proc. wynagrodzenia wpłaca pracownik, a 1,5 procent – pracodawca. Do tego w każdym roku wpłata państwa wynosi 240 zł. Jednorazowa wpłata powitalna to 250 zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl