fot. TV Trwam

Rzecznik MŚP: Ponad 42 tys. podpisów przeciw zmianom podatkowym w Polskim Ładzie

Ponad 42 tys. osób podpisało petycję Rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorców przeciw negatywnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie – przekazało jego biuro. Według rzecznika Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców.

Dialog z rządem ma sens! Wzmożona aktywność przedsiębiorców odnosi pozytywny skutek – wskazał rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, Adam Abramowicz.

Jak czytamy, po protestach przedsiębiorców rząd rozważa trzykrotne zmniejszenie składki zdrowotnej. Dodano, że ponad 42 tys. osób podpisało petycję rzecznika MŚP przeciw negatywnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie

W ocenie Adama Abramowicza Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców, w szczególności rozliczających się podatkiem liniowym.

W 2019 r. było ok. 700 tys. takich firm w Polsce. Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc., z obecnych 19 proc. do 28 proc. bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku – zaznaczono.

Aby zapobiec niekorzystnym zmianom podatkowym, rzecznik MŚP zainicjował na początku sierpnia br. petycję „Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie”, którą w tydzień poparło ponad 10 tys. osób.

Jak przekazano, Adam Abramowicz w ramach konsultacji społecznych związanych z petycją spotyka się z przedsiębiorcami. Odwiedził m.in. Szczecin i Bydgoszcz, gdzie powołano regionalne rady konsultacyjne – ciało doradcze przy rzeczniku MŚP, złożone z czynnych przedsiębiorców.

Podwyższenie podatku liniowego o 9 proc. oznacza, że o 9 proc. będzie mniej pieniędzy na rozwój –mówił rzecznik małych i średnich przedsiębiorców w Szczecinie.

Dodano, że podczas spotkania z przedsiębiorcami w Bydgoszczy rzecznik MŚP podkreślał, że propozycja Polskiego Ładu, dotycząca podwyższenia podatku liniowego jest niekorzystna nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla budżetu państwa, bo po zmianach wpływy z tego tytułu nie wzrosną, a spadną. W ocenie Adama Abramowicza wielu przedsiębiorców jeszcze liczy straty po lockdownie, a już od nowego roku ma ponieść znacznie większe koszty na rzecz państwa.

Przedsiębiorcy wierzą, że rząd zrozumie, iż propozycje podatkowe w Polskim Ładzie są szkodliwe dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i się z nich wycofa! – podkreślił Adam Abramowicz.

Petycję można podpisać pod adresem https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/. Konsultacje społeczne na temat ustawy reformującej system podatkowy trwają do 30 sierpnia 2021 r.

PAP

drukuj