fot. pixabay.com

Będą udogodnienia dla przedsiębiorców prowadzących apteki w zakresie dyżurów nocnych

Będą udogodnienia dla przedsiębiorców prowadzących apteki w zakresie dyżurów nocnych. Taką decyzję podjął minister zdrowia po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Zmiany mają nastąpić już w pierwszej połowie przyszłego roku. Rzecznik Adam Abramowicz po raz pierwszy zwrócił uwagę na problem nieadekwatnych rekompensat dla przedsiębiorców z tytułu pełnienia dyżurów w porze nocnej już w kwietniu 2019 roku.

Wówczas minister zdrowia wskazał, że nie kwestionuje tych postulatów. W ubiegłym tygodniu minister Adam Niedzielski zapowiedział pilne działania w celu unormowania zasad i warunków pełnienia przez apteki ogólnodostępne dyżurów: w nocy, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy.

Nowe regulacje mogą rozwiązać problem wielu aptekarzy – podkreśla rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. [czytaj więcej]

– W tej chwili apteki są zobowiązane do prowadzenia dyżurów bez odpowiedniej gratyfikacji finansowej. A wiadomo, że taki dyżur w nocy nie przynosi przychodów, to jest działalność dla obywateli. Apteka musi być otwarta, bo można się rozchorować w każdej chwili dnia i nocy. Jednak właściciel apteki musi ponosić koszty utrzymania apteki, pracownika, trzeba więcej zapłacić. Pracownik musi być wynagradzany i  jeżeli działa na rzecz publiczego zdrowia, to powinien otrzymywać pieniądze za dyżury z budżetu państwa – zaznacza Adam Abramowicz.   

Unormowanie zasad i warunków pełnienia dyżurów przez apteki ogólnodostępne Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w ramach „Strategii na rzecz rozwoju aptek. Zmiany mają pozwolić zaspokoić rzeczywiste potrzeby ludności oraz efektywne wykonywanie zadań aptek bez ponoszenia strat.

RIRM

drukuj