Adam Abramowicz Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców

Mali i Średni Przedsiębiorcy w Polsce mają już swojego Rzecznika. Funkcję tę objął wczoraj dotychczasowy poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Abramowicz. Na stanowisko powołał go premier Mateusz Morawiecki. W związku z tym Adam Abramowicz złożył mandat i wystąpił z PiS.

Jego kandydaturę na stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Firm rekomendowały m.in. organizacje pracodawców. Będzie on czuwał m.in. nad poszanowaniem zasad wolności gospodarczej i uczciwej konkurencji.

Głównym zadaniem będzie wdrażanie założeń Konstytucji Biznesu. O podstawowych jej filarach mówi sam Adam Abramowicz.

– Zasada „co nie jest zabronione, jest dozwolone”, zasada „domniemanej niewinności przedsiębiorcy”, zasada, że „wszystkie niezgodności, których nie da się wyjaśnić należy interpretować na rzecz przedsiębiorcy” oraz zasada „sprawności prawa” – to są cztery kardynalne zasady. Rzecznik będzie pilnował, aby wchodziły w życie, jeśli chodzi o życie administracji. Rzecznik też będzie mógł opiniować wszystkie ustawy, które dotyczą małej i średniej przedsiębiorczości. Obowiązkiem będzie kierowanie do rzecznika takich ustaw. Będzie mediatorem w sporach między przedsiębiorstwami a urzędami – tłumaczy Adam Abramowicz.

Instytucja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest jednym z filarów Konstytucji Biznesu. Nowe prawo dla przedsiębiorców weszło w życie z końcem kwietnia.

Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 90 proc. firm w Polsce. Dotychczas nie miały dedykowanego rzecznika swoich interesów. Od teraz, zgodnie z zapisem Konstytucji Biznesu, będzie on powoływany na sześć lat.

RIRM

drukuj