fot. Bartłomiej Zborowski

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie proponował zmiany ws. Małego ZUS-u Plus

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz będzie proponował zmiany w projekcie ustawy w sprawie tzw. Małego ZUS-u Plus.

Zielone światło dla przepisów dał w czwartek rząd. Projekt ustawy przewiduje obniżenie i uzależnienie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne najmniejszych firm od ich dochodów w roku poprzednim. Podstawą wymiaru składek będzie połowa dochodu.

Rząd chce jeszcze bardziej pomóc przedsiębiorcom, dla których sztywna wysokość składek to niekiedy zbyt duże obciążenie. W przyszłym roku będzie to ok. 1500 złotych.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz powiedział, że ustawa wymaga poprawy dwóch punktów. Zapowiedział zgłoszenie swoich uwag podczas prac w Sejmie.

– Ustawa zakłada, że mniejszą składkę zapłacą przedsiębiorcy, którzy mają obroty do 10 tys. zł miesięcznie i dochód do 6 tys. zł miesięcznie. Ta ustawa obejmie około 300 tys. przedsiębiorców. Ale wszystkich przedsiębiorców płacących pełną składkę jest 1,2 mln, a więc zostaje nam jeszcze 900 tys. osób, które także mają problemy z opłaceniem tej składki. Inny zapis ustawy mówi, że przedsiębiorca może skorzystać z tego uprawnienia 3 lata na 5. Otóż nikt nie zagwarantuje przedsiębiorcy, że po trzech latach jego firma, która przynosi małe dochody, raptem zacznie przynosić duże dochody – wskazał Adam Abramowicz.

Mały ZUS Plus to rozszerzenie obowiązującego od początku tego roku rozwiązania znanego jako „Mały ZUS”. W przyszłym roku w kieszeniach przedsiębiorców pozostanie ok. 1 mld 300 mln złotych. W kolejnych latach może to być nawet 1,5 mld złotych.

RIRM

drukuj