[TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Państwo powinno tworzyć takie ramy, aby przedsiębiorca w Polsce czuł się bezpiecznie i był doceniany

Państwo powinno tworzyć takie ramy, aby przedsiębiorca w Polsce czuł się bezpiecznie, aby mógł uczciwie pracować, płacić podatki i być także doceniany – mówił w rozmowie z TV Trwam rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, Adam Abramowicz, odnosząc się do Konstytucji Biznesu.

Co nie jest prawnie zabronione, będzie dozwolone oraz klauzula pewności i szybkości rozstrzygania sporów na rzecz przedsiębiorcy – to tylko niektóre z głównych zapisów Konstytucji Biznesu. Nowe prawo dla przedsiębiorców weszło w życie 30 kwietnia 2018 r.

Adam Abramowicz podkreślił, że Konstytucja Biznesu jest historyczną chwilą dla małych i średnich polskich przedsiębiorców.

– Do jej powołania państwo zajmowało się dużymi firmami. To one były łatwiejsze do kontroli i przynosiły więcej pieniędzy. Mały przedsiębiorca był najczęściej traktowany po macoszemu. Obecnie następuje zmiana myślenia, zmiana filozofii. To małe i średnie przedsiębiorstwa mają mieć możliwość rozwijania się w Polsce tak, żeby przedsiębiorcy nie musieli wyjeżdżać do Niemiec czy do Wielkiej Brytanii – powiedział.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zwrócił uwagę, że „państwo powinno tworzyć takie ramy, aby przedsiębiorca w Polsce czuł się bezpiecznie, aby mógł uczciwie pracować, płacić podatki i być także doceniany.”

– Co nie jest zabronione jest dozwolone. Z domniemaniem niewinności przedsiębiorcy różnie bywało. W poprzednich latach zawsze urzędnik przychodził i mówił, że on musi coś znaleźć, bo na pewno przedsiębiorca oszukał. Każde niezgodności, których nie da się usunąć, muszą być interpretowane na korzyść przedsiębiorcy. Także jest klauzula pewności prawa czyli prawa nie można zmieniać wstecz. Jeżeli państwo czy urzędy chcą zmienić interpretację danego przepisu, to on może obowiązywać tylko do przodu – zaznaczył Adam Abramowicz.

– Konstytucja Biznesu wprowadza nowy urząd – rzecznika. Zostałem powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego właśnie do tego, żeby tę Konstytucję Biznesu wprowadzać w życie. Zaczynam organizować urząd i już niedługo mali i średni przedsiębiorcy będą mieli silne oparcie w instytucji, która będzie ich bronić. Będę mógł jako rzecznik występować w konkretnych sprawach na prawach prokuratora, jeśli uznam, że zostały złamane zasady praworządności w stosunku do przedsiębiorcy. Będę mógł opiniować wszystkie ustawy, które wychodzą z Sejmu jeśli chodzi o korzyści płynące dla małych i średnich przedsiębiorców czy też zmiany niekorzystne – wskazał.

Rozmówca TV Trwam zauważył, iż większe przedsiębiorstwa wykorzystują swoją przewagę nad mniejszymi i dochodzi do podpisywania umów z klauzulami abuzywnymi.

– Jest wola zmiany systemu ZUS. Od 1 stycznia 2019 r. będzie obowiązywał ZUS dla małej działalności gospodarczej, więc skorzystają na tym, że rząd chce zmieniać warunki płacenia składki. (…) Planów jest w tej chwili sporo, problemów sporo, ale zabieramy się do pracy. Powołam Radę Przedsiębiorców przy rzeczniku i będziemy tą rzeczywistość zmieniać na korzyść przedsiębiorców, zgodnie z wolą rządu i Konstytucji Biznesu – zapowiedział Adam Abramowicz.

Szymon Kozupa/ RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl