fot. Marek Borawski KPRP

Prezydent A. Duda spotkał się z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA

Nasilają się rosyjskie ataki na miasta wschodniej Ukrainy. Rosjanie dążą do ofensywy na Mikołajów i Krzywy Róg. Wczoraj w stolicy Ukrainy przebywała Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Dziś przybyła do Polski.

Cywile opuszczają oblężony przez Rosjan Mariupol. Po wielu tygodniach negocjacji udało się otworzyć korytarz humanitarny.

– Dziś po raz pierwszy od początku wojny ten ważny korytarz zaczął działać. Udało nam się wydobyć ponad 100 cywilów – przede wszystkim kobiety, dzieci, którzy uciekli do Azowstalu z powodu działań wojennych – poinformował prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Wczoraj z Mariupola udało się wywieźć ponad 100 osób. Autobusy zabierają cywilów w bezpieczniejsze miejsce, głównie do Zaporoża. Pierwszy transport już dotarł na miejsce.

– Nie mogę w to uwierzyć. Dwa miesiące ciemności. Kiedy byliśmy w autobusie ewakuacyjnym, zapytałam mojego męża, czy nadal będziemy musieli chodzić do toalety z latarką? Przez wiele tygodni nie widzieliśmy żadnego światła słonecznego. Byliśmy przestraszeni – mówiła mieszkanka okupowanego miasta.

Pod ciągłym ostrzałem znajduje się Siewierodonieck, miasto w obwodzie ługańskim. Władze w Kijowie przestrzegają, że miasto może podzielić los Mariupola. Rosjanie dążą do zajęcia Mikołajowa i Krzywego Rogu. To kluczowe miasta. Mikołajów odetnie Ukrainę od Morza Czarnego, a Krzywy Róg otworzy Rosjanom bramę do środkowej części kraju. Ukraiński resort obrony przestrzega przed zagrożeniem inne kraje. Kolejnym celem Rosjan może stać się Mołdawia.

„Z całej strategii ich wojny jasno wynika, że Ukraina nie jest punktem końcowym, ani celem ostatecznym. Ukraina jest przygotowywana jako trampolina, by stąd ruszyć” – oceniła Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy.

Wczoraj w Kijowie wizytę złożyła Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Dziś wraz z amerykańską delegacją przybyła do Warszawy, gdzie spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. [czytaj więcej] 

– Jesteśmy zaszczyceni i bardzo się cieszymy, że możemy gościć Nancy Pelosi oraz wszystkich dostojnych gości w Warszawie zaraz po powrocie z Kijowa, co ma ogromne znaczenie dla relacji w naszej części Europy – akcentował prezydent Andrzej Duda.

 

Rozmowy dotyczyły głównie wsparcia Ukrainy walczącej z rosyjską agresją. Nancy Pelosi dziękowała także Polakom, którzy wykazali się dobrym sercem i przyjęli do swojego kraju trzymilionową grupę uchodźców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl