Prof. Mieczysław Ryba odznaczony przez prezydenta RP

Prezydent Polski Andrzej Duda, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wręczył dziś w Belwederze odznaczenia państwowe. Wśród wyróżnionych znalazł się wykładowca KUL i WSKSiM historyk prof. Mieczysław Ryba.

Odznaczenia otrzymały osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu. W ich gronie znaleźli się m.in. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” (Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski) i ks. abp Henryk Hoser SAC (Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski).

Prof. Mieczysław Ryba otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski i za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej.

To wielka radość, ale i wielkie zaskoczenie – mówi prof. Mieczysław Ryba.

– Zupełnie niedawno dowiedziałem się o tej decyzji pana prezydenta. Wiadomym jest, że funkcjonuję w środowisku, jest to nade wszystko środowisko Radia Maryja, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. I to radiomaryjne środowisko – również TV Trwam, Naszego Dziennika – wydaje mi się, że pośrednio w mojej osobie jest uhonorowane. Bo pamiętajmy, że to jest jednak dzieło wielu ludzi – podkreśla historyk.

Profesor zwraca uwagę na wyjątkowość dnia, w którym zostały wręczone odznaczenia.

– Dla mnie 11 listopada to data, którą przeżywa się bardzo mocno, profesjonalnie zajmowałem się dojściem Polski do niepodległości – to wszystko niesie ze sobą ogromny ładunek intelektualny. Całe pokolenia składały się na tę niepodległość. I ładunek emocjonalny, bo przecież nie możemy oddzielić jednego od drugiego – zaznacza profesor Ryba.

Mieczysław Ryba urodził się w 1969 roku. Ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał stopień doktora, a następnie habilitował się.  Na KUL kieruje Katedrą Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. Wykłada także w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Jest komentatorem Radia Maryja i TV Trwam. Publikuje w „Naszym Dzienniku”.

RIRM

drukuj