Warsztaty „Nowe Widnokręgi – Zrozumieć Media” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ruszyły warsztaty zimowe z cyklu „Nowe Widnokręgi – Zrozumieć Media”. Biorą w nich udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Młodzież będzie mogła zdobyć praktyczną wiedzę m.in. z zakresu obsługi kamery, fotografii, montażu dźwięku czy sztuki dyplomacji.

Warsztaty w AKSiM dla jednych to już tradycja. Inni w Toruniu są po raz pierwszy. Każdy jest ciekawy, co tym razem przygotowała Akademia Kultury Społecznej i Medialnej.

– Jak zwykle przygotowaliśmy dla uczestników wiele atrakcji, czyli tradycyjnie będą warsztaty muzyczne, taneczne, będą warsztaty dziennikarskie i kulis filmu fabularnego – to taka nowość w ofercie – mówiła dr Dorota Żuchowska, prof. AKSiM, dziekan uczelni.

Ponadto będą warsztaty aktorskie, informatyczne, fotograficzne, warsztaty z protokołu dyplomatycznego i savouir-vivre. Nie zabraknie też atrakcji związanych z Toruniem oraz wielkim jubileuszem, jaki w tym roku obchodzi miasto.

– Ciekawa gra miejska na toruńskiej starówce z okazji urodzin Mikołaja Kopernika – wskazała dziekan AKSiM.

To jednak nie tylko program przyciąga młodych na warsztaty. Wracają, bo zawarli tutaj przyjaźnie na lata.

– Generalnie poznałyśmy się tutaj i któryś raz z kolei jesteśmy razem na warsztatach. To jest w sumie jedyna nasza okazja, żeby podczas roku szkolnego się spotkać, bo mieszkamy daleko od siebie – powiedziały Julia i Urszula.

Agata i Cezary kiedyś sami byli uczestnikami, a dziś są wychowawcami.

– Przede wszystkim dbamy o bezpieczeństwo. Jesteśmy też po to, żeby jak coś się wydarzy, zawsze służyć pomocą – akcentowali studenci.

Na prośbę uczestników warsztaty zostały przedłużone o jeden dzień. To dla nich radość, bo to miejsce, w którym czują się dobrze.

– Dwa lata temu była moja siostra i mój brat, którzy chwalili bardzo, więc stwierdziłem, że czemu miałbym nie pojechać – podkreślał Michał, uczestnik warsztatów.

– Przede wszystkim zachęca nas sympatyczna i rodzinna atmosfera, naprawdę fantastyczna, aż chce się tu wracać – dodali Kuba i Wiktor.

Chce się tu wracać, bo są tu ludzie z takimi samymi wartościami. Tak słyszy w rozmowach z uczestnikami kierownik i opiekun warsztatów, o. Dawid Wilczyński CSsR.

– Młodzi ludzi, przyjeżdżając tutaj z rożnych stron nie tylko Polski, ale i Europy, bardzo szybko się poznają. Dlaczego? Ponieważ mają te same wartości i czasem w  swoich środowiskach są niezrozumiani, czasem może są wbrew różnym modom, które świat kształtuje, a przyjeżdżając tutaj widzą: „Nie jestem sam” – wskazywał o. Dawid Wilczyński CSsR.

Dzięki wartościom mogą wspólnie wzrastać w wierze i rozwijać swoją relację z Panem Bogiem.

Dlatego rodzice są spokojni o swoje dzieci – zaakcentowała Marzena Kordel, mama uczestników warsztatów.

– Dzieci przyjeżdżają tutaj już od kilku lat. Syn przetarł szlaki na warsztatach dziennikarskich, a teraz córka dołączyła do niego na warsztatach muzycznych – powiedziała Marzena Kordel.

Warsztaty to też dni otwarte Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Przyszli maturzyści mogą od środka poznać uczelnię. Córka Pani Joanny i Pana Piotra niedługo stanie przed wyborem uczelni.

– Chcielibyśmy w tym duchu katolickim, żeby szła dalej – o to chodzi, żeby była patriotą polskim – podsumowali Joanna i Piotr Wiśniewscy, rodzice uczestników warsztatów.

Przed uczestnikami dni wypełnione po brzegi atrakcjami. Będzie czas na modlitwę, na rozmowy z rówieśnikami i duszpasterzami. Młodzież będzie poznawać tajniki pracy dziennikarza. W piątek spotkają się z mistrzem sportu Marcinem Możdżonkiem.

TV Trwam News

drukuj