„Od I Kadrowej do Armii Krajowej” – konferencja w WSKSiM

W auli WSKSiM trwa konferencja naukowa pt.: „Od I Kadrowej do Armii Krajowej”. Organizatorem spotkania jest Zakład Współczesnej Myśli Społeczno-Politycznej. Wydarzenie jest poświęcone dwóm pokoleniom Polaków, którzy walczyli o niepodległość Polski pod koniec XIX i na początku XX wieku. Należeli do nich nie tylko żołnierze, ale również wielcy historycy, pisarzy oraz osoby duchowne.

Celem konferencji jest refleksja, nad losami obu tak ciężko doświadczonych przez historię pokoleń Polaków niepokornych i ich spadkobierców, często ojców i synów, których udziałem stały się te przełomowe w dwudziestowiecznej historii Polski wydarzenia. Wystąpienia prelegentów poświęcone będą pamięci obu tych wydarzeń i ich bohaterów, które ukształtowały niepodległą Rzeczpospolitą i stały się jej trwałym i nieprzemijającym dziedzictwem.

W konferencji tej biorą udział przedstawiciele kilkunastu krajowych ośrodków uniwersyteckich, m.in.: prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dr hab. Mieczysław Ryba, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. dr hab. Wiesław Łużyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz O. dr Maciej Sadowski CSsR z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Poza tym komunikat na konferencji przedstawi mgr Katarzyna Mikos z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Pierwszy wykład o. dra Macieja Sadowskiego CSsR, wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zatytułowany „Żołnierze w habitach – męczennicy przemienienia” dotyczył martyrologii polskich redemptorystów w czasie Powstania Warszawskiego. Prelegent przedstawił historię zakonu Redemptorystów na warszawskiej Woli przy ul. Karolkowej, który w czasie powstania został zajęty przez żołnierzy AK dla celów wojskowych.

Po wybuchu powstania zakonnicy do ostatnich chwil życia wspierali lokalną ludność, opatrywali rannych, spowiadali wiernych i sprawowali eucharystię. 6 sierpnia 1944 roku oddziały hitlerowców zajęły budynek klasztoru wyprowadzając wszystkich duchownych, którzy się w nim ukrywali. Wszystkich Redemptorystów razem z przełożonym zgromadzenia o. Józefem Kanią zabito strzałem w tył głowy. Do końca powstania oddziały SS wymordowały w ten sam sposób 50 tysięcy mieszkańców warszawskiej Woli. Wykład został wzbogacony o prezentację oraz materiał filmowy dotyczący omawianego tematu.

Drugim prelegentem był prof. Mieczysław Ryba, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który mówił o miejscu kościoła katolickiego w odrodzonym państwie polskim po I wojnie światowej. Profesor podkreślił, że Kościół Katolicki w przekonaniu duchownych i polityków był fundamentem obrony przed bolszewizmem oraz nieodłącznym elementem w budowaniu państwa polskiego. Prelegent przekonywał, iż władza II Rzeczpospolitej była świadoma tego, że Kościół Katolicki jest niezbędny do budowania ładu w Polsce. Całą myśl wykładu wyraził w słowach biskupa Fulmana: „Duch katolicyzmu i polskości jest na śmierć i życie związany”.

Karolina Wysocka, Magdalena Palembas


Galeria:

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl