Rozszerzajmy widnokręgi

Obserwując szybko zmieniający się i rozwijający świat, młodzi ludzie mogą poczuć się zagubieni. Otoczeni krzykliwymi hasłami, kolorowymi sloganami zachęcani są do wyzbycia się wartości i przeżywania życia wbrew wszelkim zasadom. Szczególnie łatwo ulegają złudnemu światu marzeń promowanemu w filmach czy serialach. Dlatego ważne jest, by mieli oni możliwość przełamania bezkrytycznego obrazu mediów i poznania zasad ich funkcjonowania.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej podejmuje to wyzwanie i poprzez warsztaty dziennikarskie chce wyczulić młodych ludzi na manipulację oraz propagandę, której mogą być poddawani przy bezgranicznym zapatrywaniu się w obraz promowany przez media. Ponadto poprzez warsztaty dziennikarskie WSKSiM stara się pomóc młodzieży przy wyborze dalszej drogi życia.

W dniach 15-17 lutego br. do Torunia zapraszamy młodzież na warsztaty dziennikarskie. W tym roku odbędą się one pod hasłem: „Nowe widnokręgi: dziennikarstwo, polityka, kultura i nowoczesność”.

– „Dobra informacja” jest tak samo ważna dla człowieka w drodze, jak orzeźwiające źródło w okolicy pozbawionej wody – powiedział do dziennikarzy w lutym 1981 roku błogosławiony dziś Jan Paweł II. WSKSiM dzięki warsztatom dziennikarskim chce uczyć młodzież tworzenia dobrych informacji. Wskazuje także na ogromną odpowiedzialność za niesione słowo, poprzez które miliony osób budują swój obraz świata. Dlatego trzeba stale się rozwijać i poszerzać widnokręgi. Wskazać młodym ludziom alternatywę wobec globalnego trendu przypisywania coraz większego znaczenia pieniądzom i władzy.

Warsztaty tradycyjnie skierowane są do młodzieży od III klasy gimnazjum. Zajęcia będą prowadzić m.in. aktorzy, medioznawcy, specjaliści od marketingu, a także dziennikarze. Dzięki obecności specjalistów młody człowiek będzie miał możliwość zapoznania się z codziennymi obowiązkami dziennikarza radiowego, telewizyjnego czy prasowego.

Ponadto WSKSiM gwarantuje szkolenie na najwyższej klasy sprzęcie radiowym i telewizyjnym. Warsztaty nie tylko przybliżają świat mediów od kuchni, ale wskazują na wiele zagrożeń wynikających z bezgranicznej ufności obrazom prezentowanym przez media. Uczestnicy toruńskich spotkań podczas wykładów poznają techniki manipulacji wykorzystywane m.in. w reklamie i promocji. Zimowa edycja warsztatów WSKSiM ma ponadto na celu zainteresowanie młodych ludzi multimediami i samą informatyką, które w obecnym świecie są nieodzownym elementem pracy mediów czy polityków.

Młodzi ludzie oprócz zajęć praktyczno-teoretycznych w grupach będą mogli poznać kulisy posługiwania w Radiu Maryja czy Telewizji Trwam. W planie jest wizyta w profesjonalnych studiach oraz udział w procesie tworzenia programu telewizyjnego czy audycji radiowej. Dodatkową atrakcją warsztatów jest możliwość zwiedzenia Grodu Mikołaja Kopernika, a także wspólne wieczory pogodne.

Toruńskie spotkania pozwalają młodym ludziom nie tylko poznać w teorii pracę telewizji, radia, prasy czy internetu, ale także wszyscy mogą chociaż na kilka godzin wcielić się w rolę dziennikarza i samemu tworzyć informacje.

Warsztaty dziennikarskie organizowane przez WSKSiM mają edycję letnią i zimową. Ponadto uczelnia przeprowadza liczne warsztaty w różnych częściach Polski, które pozwalają zrozumieć media. Wszystkie zajęcia z dziennikarzami, osobami na co dzień pracującymi w mediach oraz studentami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej cieszą się ogromnym zainteresowaniem młodych. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad tysiąc osób.

Dr Maria Laska

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl