fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Politycy PiS na obchodach Święta Niepodległości w Krakowie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i kandydatka na premiera Beata Szydło uczestniczą w środę w obchodach Święta Niepodległości w Krakowie. Po Mszy św. w katedrze wawelskiej politycy złożyli kwiaty przy sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego, a także pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wcześniej politycy PiS-u uczestniczyli w Mszy Świętej odprawionej w katedrze na Wawelu przed konfesją św. Stanisława.

Ks. bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej nawiązując do Ewangelii, mówił w homilii że „człowiek przez całe życie uczy się mądrości”.

Wielu będzie Wam dziękować, wielu zapewne otrzyma dar nowego, lepszego życia. Będą i tacy, którzy będą krytykować, osłabiać, dzielić. I tak jak wiele razy doświadczaliśmy, tak i będzie się trzeba z tym liczyć także w przyszłości. Potrzebna będzie wielka odwaga, ale jeszcze bardziej potrzebna będzie wielka pokora – powiedział ks. bp. Szkodoń.

Ksiądz biskup w homilii przywołał słowa Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do Polski na krakowskich Błoniach. Ojciec Święty mówił: „proszę Was, byście jeszcze raz przyjęli to dziedzictwo duchowe, któremu na imię Polska, z wiarą, nadzieją i miłością”

Przypomniał też słowa papieża wypowiedziane w parlamencie w 1999 roku.

„Wykonywanie władzy politycznej, czy to we wspólnocie, czy to w instytucjach reprezentujących państwo, powinno być ofiarną służbą człowiekowi i społeczeństwu, nie zaś szukaniem własnych czy grupowych korzyści z pominięciem dobra wspólnego całego narodu. (…) Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm” – mówił wówczas papież Jan Paweł II.  

W uroczystościach biorą udział działacze i parlamentarzyści PiS, a także przyszli ministrowie nowego rządu m.in. Andrzej Adamczyk, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Adam Lipiński, marszałek Marek Kuchciński. Członkowie nowego rządu na Wawelu zostali powitani oklaskami.

PAP/RIRM

drukuj