fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP zakończył wizytę na Litwie

Prezydent Andrzej Duda zakończył trzydniową wizytę na Litwie. W ostatnim dniu szef państwa polskiego uczestniczył między innymi w Litewskiej Narodowej Konferencji Bezpieczeństwa.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś z premier Litwy Ingridą Šimonytė. Kolejny punkt wizyty to konferencja poświęcona bezpieczeństwu w regionie i w NATO.

– W dzisiejszym świecie nie możemy pozwolić sobie na zaimek „ja” bez zaimka „my”. Nie istnieje bezpieczeństwo regionu bez bezpieczeństwa sojuszu. Nie istnieje bezpieczeństwo sojuszu bez bezpiecznego regionu. Musimy pamiętać o tych wzajemnych zależnościach – podkreślił Gitanas Nauseda, prezydent Litwy.

Prezydent Andrzej Duda mówił z kolei o zagrożeniach dla bezpieczeństwa regionu i NATO.

– Niestety Rosja w dalszym ciągu regularnie demonstruje swoją siłę i zwiększa napięcie w regionie, tak jak podczas tegorocznej edycji ćwiczeń ZAPAD, gdy manewry rosyjskie odbywały się m.in. na poligonach białoruskich w pobliżu polskiej i litewskiej granicyzaznaczył szef państwa polskiego.

Oprócz tych konwencjonalnych zagrożeń dziś mamy do czynienia także z niebezpieczeństwem hybrydowym – wskazał Andrzej Duda. Dlatego potrzebna jest nowa, wspólna strategia.

 Której nadrzędnym celem będzie skuteczne zażegnanie zagrożeń oraz pełne skupienie i ukierunkowanie sił państw sojuszniczych NATO. Obecnie wypracowywane są w tej sferze dwa kluczowe dokumenty: Po pierwsze, koncepcja strategiczna NATO, a po drugie, kompas strategiczny UE – dodał prezydent.

Zwieńczeniem wizyty pary prezydenckiej na Litwie była wizyta na Cmentarzu na Rossie w Wilnie. Prezydent złożył wieniec przy mauzoleum Matki i Serca Syna, w którym pochowane jest serce Józefa Piłsudskiego. Andrzej Duda wraz z małżonką odwiedzili także kwatery powstańców styczniowych.

TV Trwam News

drukuj