Prezydent: chcemy globalnej koalicji na rzecz rozwoju gospodarczego Polski

Chcemy powstania swoistej globalnej koalicji na rzecz rozwoju gospodarczego Polski – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, najważniejszym elementem udziału w Światowym Forum Gospodarczym w Davos jest dla niego realizowanie polskich interesów na styku świata biznesu i polityki.

„My chcemy wygenerować swoistą globalną koalicję na rzecz rozwoju gospodarczego Polski” – powiedział Andrzej Duda w środę w wywiadzie dla RMF FM udzielonym na marginesie Światowego Forum Gospodarczego.

Jak mówił, rozwój ten powinien zmierzać przede wszystkim w dwóch kierunkach.

„Po pierwsze, możliwości ekspansji polskiego biznesu poza granicami – to jest bardzo ważny element mojego programu i cały czas nad tym działam wszędzie, gdzie tylko się udaję (…). Natomiast także zachęcamy do inwestowania w Polsce” – mówił Andrzej Duda.

„My tutaj przyjechaliśmy, żeby realizować polskie interesy – dla mnie to jest najważniejszy element, najważniejsze przesłanie – właśnie na styku świata biznesu i świata polityki” – zaznaczył prezydent.

Pytany, czy usłyszał w Davos w rozmowach z przedstawicielami biznesu, zapewnienia o tym, iż będą w Polsce inwestować, odpowiedział, że słyszał takie zapewnienie „niejednokrotnie”.

„A przede wszystkim, co bardzo mnie ucieszyło, słyszałem w zasadzie same superlatywy na temat polskiej gospodarki (…) że się gospodarka świetnie rozwija, że polityka gospodarcza jest bardzo dobrze prowadzona, że są bardzo dobre wskaźniki i że jest bardzo dobry klimat do prowadzenia biznesu i do inwestowania” – dodał Andrzej Duda.

Wspomniał w tym kontekście o tym, iż o zamiarze rozwinięcia swojej działalności w Polsce, mówił mu m.in. prezes Google – Sundar Pichai.

„Przyjąłem to z zadowoleniem i mam nadzieję, że tak będzie” – zaznaczył prezydent.

Dopytywany, czy w czasie Światowego Forum Gospodarczego, można spodziewać się jakiegoś spotkania lub „przecięcia” z prezydentem USA Donaldem Trumpem, który ma pojawić się w Davos w piątek, odpowiedział, że „pewnie tak”.

„To jest bardzo niewielki obszar tutaj, więc to przecięcie na pewno nastąpi” – dodał prezydent.

Andrzej Duda mówił też o inicjatywie Trójmorza, podkreślając, że jej celem są większe możliwości rozwoju biznesowego, poprawienie kontaktów, także gospodarczych, między krajami regionu oraz umożliwienie lepszego funkcjonowania tej części Europy. „A jednocześnie realizujemy to w ramach UE, po to, żeby dążyć do zrównoważonego rozwoju całej Unii” – podkreślił.

Jak dodał, jeżeli dojdzie do jego rozmowy z Donaldem Trumpem, tematem może być m.in. zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w rozwój tej inicjatywy, a także współpraca dwustronna w zakresie eksportu gazu i modernizacji polskiej armii. Prezydent zaznaczył jednocześnie, że do tej pory Polska zawarła już z USA umowę średnioterminową na dostawy gazu, a obecnie trwają rozmowy na temat systemu antyrakietowego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl