fot. PAP/EPA

M. Morawiecki: Jesteśmy w stałym kontakcie z prezydentem ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie

Jesteśmy w stałym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą ws. sytuacji na Bliskim Wschodzie, cały czas monitorujemy sytuację – oświadczył w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wydarzeń w Iraku.

W nocy z wtorku na środę amerykańska baza lotnicza Al Asad w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe Irbilu w irackim Kurdystanie zostały ostrzelane pociskami wystrzelonymi z terytorium Iranu. Na obie bazy spadło ponad tuzin pocisków. Ani amerykańskim, ani sojuszniczym żołnierzom nic nie zagraża – zapewniają władze wojskowe krajów zaangażowanych w działania koalicji.

„Jesteśmy w stałym kontakcie z panem prezydentem, dzisiaj rano rozmawiałem oczywiście z panem prezydentem, wczoraj wieczorem, cały czas monitorujemy sytuację” – oświadczył premier podczas wystąpienia w Sejmie.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1214844876384350208

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że na Bliskim Wschodzie sytuacja jest niestabilna od kilku miesięcy i dochodzi tam do „wzajemnej wymiany ciosów”. Jak dodał sytuacja się „zaostrza wraz ze zlikwidowaniem generała (Kasema) Sulejmaniego”.

„W tym przypadku, w którym USA podejmują decyzję samodzielnie, to jest ich decyzja. Natomiast my mamy obowiązek dbać o polskich żołnierzy. Dbamy o polskich żołnierzy i odbywa się to w sposób zgodny z regułami postępowania i procedur w ramach Paktu Północnoatlantyckiego” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

PAP

drukuj