fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Poznań: spotkanie w sprawie referendum konstytucyjnego

W Poznaniu odbędzie się dziś otwarte spotkanie w sprawie referendum konstytucyjnego. Tematem będzie między innymi ustrój gospodarczy w ustawie zasadniczej. Do stolicy Wielkopolski przybędzie wiceszef Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik do spraw referendum Paweł Mucha.

Prezydent Andrzej Duda chce, aby głosowanie odbyło się 11 listopada przyszłego roku w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Referendum ma poprzedzić szereg debat konstytucyjnych.

W ubiegłym tygodniu prezydent wziął udział w konferencji „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o samorządzie”. Jak mówił, chce aby Polacy wskazali jaka jest ich wizja państwa na przyszłość. Prezydent nie zakłada, że nowa konstytucja wejdzie w życie w ciągu 2-3 lat.

 – Zakładam, że jeżeli przeprowadzilibyśmy taką znaczącą, czy to reformę konstytucyjną lub wprowadzili nową konstytucję to, to jest znów konstytucja na dwadzieścia, dwadzieścia pięć czy trzydzieści lat. Zakładam, że konstytucja z 1997 roku i tak jest konstytucją na co najmniej dwadzieścia pięć lat. Nie zakładam abyśmy w tym zakresie wprowadzili nową regulację w ciągu dwóch, trzech lat. Natomiast wiemy doskonale, że ona ma swoje mankamenty i swoje braki – mówił Prezydent Andrzej Duda.

W ramach konsultacji odbędzie się przynajmniej 16 otwartych spotkań na terenie całego kraju. W najbliższą środę swoje pomysły na temat kształtu nowej ustawy zasadniczej będą mogli przestawić mieszkańcy Torunia.

RIRM

drukuj