CIR: projekt noweli ustawy o CIT – zaakceptowany przez rząd

Dane podatkowe największych firm będą ogólnodostępne – tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej podatku CIT. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, projekt został już zaakceptowany przez radę ministrów.

Projekt przygotowany przez ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego pozwoli na publikację podstawowych informacji podatkowych największych firm – podatników CIT. Wszelkie dane mają pochodzić z zeznań podatkowych i nie będą łamać przepisów o tajemnicy skarbowej. Będą natomiast informować społeczeństwo, czy pracodawca jest uczciwy – mówi ekonomista dr Lech Jańczuk.

– To się wpisuje w społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw za uczciwą konkurencję, dlatego że zyski wypracowywane przez przedsiębiorców są zyskami wypracowanymi przez pracowników. I dobrze jest, żeby pracownicy wiedzieli, czy rzeczywiście przedsiębiorcy w sposób uczciwy płacą podatki w państwie, w którym funkcjonują – wyjaśnia dr Lech Jańczuk.

W Biuletynie Informacji Publicznej będzie można znaleźć nazwę oraz numer NIP podatnika, rok podatkowy oraz informacje na temat wysokości przychodów, poniesionych kosztów, osiągniętego dochodu lub poniesionej straty, podstawy opodatkowania, a także kwoty należnego podatku. Płacone należności przez zagraniczne firmy nie zawsze są takie, jakich moglibyśmy się spodziewać – mówi dr Krystian Mieszkała.

– Mamy taką niechlubną praktykę, że firmy zagraniczne nie płacą w Polsce takich podatków, jakich byśmy się spodziewali przypisując im określone dochody – podkreśla dr Krystian Mieszkała, doktor nauk prawnych.

Opublikowane zostaną jednak tylko te dane podatników, których przychód w roku podatkowym przekroczy kwotę pięćdziesięciu milionów euro. Z tak wielkiej sumy zagraniczne firmy zazwyczaj płacą tylko ułamek procenta.

– W 2012 roku GUS podał dane, z których wynikało, że firmy zagraniczne zapłaciły podatek dochodowy od niecałego jednego procenta przychodu, a pamiętajmy, że te firmy generują olbrzymie przychody oraz dochody – wskazuje dr Krystian Mieszkała.

Co druga zagraniczna firma działająca w Polsce nie płaci podatku w naszym kraju, lecz we własnym. Celem nowelizacji polskiego prawa jest realizacja społecznych oczekiwań: podatki płacimy tam, gdzie osiągamy zysk. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego stycznia 2018 roku. Mogą dotyczyć nawet dwóch tysięcy podatników.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl