fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Rząd zamierza rozbudować laboratoria w sieci sanepidu. Na inwestycję przeznaczy 6,5 mln złotych

Minister zdrowia,  Adam Niedzielski, poinformował, że rząd zainwestuje 6,5 mln złotych w rozbudowę laboratoriów w sieci sanepidu. Ma to pomóc w sekwencjonowaniu genomu koronawirusa w Polsce, czyli badaniu, z jakim wariantem wirusa mamy do czynienia. Obecnie to priorytet w walce z pandemią – powiedział minister zdrowia podczas konferencji prasowej w Olsztynie.

Minister zdrowia zauważył, że jest kilka typów koronawirusa określonych przez WHO jako alertowych. Dodał, że najbardziej zagrażającym w Polsce typem wirusa jest delta, który wcześniej był nazywany wariantem indyjskim.

– W Polsce mamy zidentyfikowanych blisko 80 przypadków tego typu. W tej chwili musimy postawić na identyfikację. Po pierwsze, identyfikacja, która pozwala stwierdzić, z jaką wersją wirusa mamy do czynienia. Po drugie, identyfikacja, która będzie jak najszybsza. Jeżeli jesteśmy w stanie zidentyfikować, kiedy osoba zakażona jest jeszcze na izolacji, to możemy wtedy zastosować bardziej dolegliwe środki izolacyjne, dokładniej przyjrzeć się charakterowi ogniska i potraktować go w szczególny sposób – powiedział Adam Niedzielski.

Pomóc w tym ma rozbudowa laboratoriów sanepidu. Minister Adam Niedzielski wyraził nadzieję, że w ciągu 2 miesięcy zwiększy się potencjał badania próbek z obecnego ponad tysiąca do kilku tysięcy tygodniowo.

Szef resortu zdrowia ocenił, że będzie to fundamentalna zmiana i przekwalifikowanie Polski z grupy krajów, które jeszcze niedawno musiały opierać się na zagranicznej infrastrukturze.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl